Yeni Yılın İlk Zammı Köprü ve Otoyollara

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, köprü ve otoyol ücretlerine dolar ayarlı zam yapılacağını açıkladı. Zam oranı ise yeni yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak’ta dolar kuruna göre hesaplanacak.

Yeni Yılın İlk Zammı Köprü ve Otoyollara

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yeni yılla beraber köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılacağını açıkladı.

Gazetecilere açıklama yapan Bakan Arslan “2 Ocak’tan 2 Ocak’a bir yıllık döviz kurundaki değişiklik hesaba katılarak fiyata yansıtılacak. Osmangazi ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi yap işlet devret modeli ile işlettiğimiz köprü ve otoyollarda dahil olmak üzere bütün ücretler belirlenmiş olacak. Mevcut otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapılacağı için henüz netleştirmedik. Bu ayın da enflasyonunu dikkate alarak inşallah yılbaşı itibari ile onu da tespit etmiş olacağız” dedi.

Geçen Sene Yüzde 15 Zam Yapılmıştı

Köprü ve otoyolların geçiş ücretlerine aynı şekilde geçen sene de da zam yapılmıştı. Geçen sene yapılan zam ile otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2.25 TL iken en uzak mesafe ücreti 20 TLolmuştu. Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri ise 7 TL olarak belirlenmişti.

Geçtiğimiz yıl 1 Ocak’tan itibaren otoyolların geçiş ücreti yüzde 15, Boğaz köprüleri ücreti yüzde 48 oranında zamlanmıştı. Osmangazi Köprüsü’nde ise zamların aksine geçiş ücretlerinde yüzde 26 oranında indirime gidilmişti.

Bugünkü Kurla Yüzde 7 Zam Bekleniyor

2 Ocak 2017’de 3,54 seviyelerinde seyreden dolar bugün 3,78 seviyesinden işlem gördü. Dolar kurunun bu seviyelerde seyretmesi durumunda zam oranı yaklaşık yüzde 7 olacağı tahmin ediliyor..

Mahir Kartal – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.