Yeni KHK İle ‘Tek Tip Kıyafet’ Düzenlemesi Getirildi

“Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilmesinin, KHK’da yer alan tek tip  kıyafet uygulamasının, “masumiyet karinesi” ve “lekelenmeme” ilkesine aykırı olduğunu savunan siyasiler tepkilerini twetter’dan paylaştı.

 

5275 sayılı “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun”a eklenen maddeyle, cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilmesinin yer aldı. Kanun hükmünde Kararname’deki (KHK) uygulamanın insan onuruna aykırı olduğunu söyleyen Sezgin Tanrıkulu, twiter hesabından tepki gösterdi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Twiti;

 

 

 

 

 

 

 

 

Hüseyin Aygün’nün Twiti;

 “Badem Kurusu Renginde Tulum Giyecek”

“Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” ile “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu işleyenler badem kurusu renginde tulum giyecek.

“Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan”, “Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı” suçlarını işleyenlerle, “Devletin güvenliğine karşı suçlar” ile “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle örgüt kuran tutuklu ve hükümlüler ise duruşmalara gri renkli tulum giyerek katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.