Yeni Kabine Bugün İlk Kez Toplanacak

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabine, bugün ilk toplantısını Beştepe’de Erdoğan Başkanlığında gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki NATO zirvesinin hemen ardından yeni sistemin ilk kabinesiyle ilk toplantısını bugün Beştepe’de gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dışındaki isimler ilk kez katıılım sağlayacak.

Daha önceki Bakanlar Kurulu toplantılarına Genelkurmay Başkanı sıfatıyla çağrılan Hulusi Akar da bugün ‘Milli Savunma Bakanı’ olarak Beştepe’deki yerini alacak.

Toplantıda uygulamaya konulacak yeni sistemle ilgili bakanlıkların atması gereken adımlar değerlendirilecek. Erdoğan, bakanlık sayısının birleştirilmelerle beraber 27’den 16’ya düşürülmesi ardından bürokraside yapılması gereken değişimlerin hızlı şekilde yerine getirilmesini isteyecek.

Yerni Kabine’nin toplantısında en önemli başlık ise yeni kurum ve kuruluşların yapısı olacak. Toplantıda bir diğer konu ise Erdoğan’ın açıklayacağı ilk 100 günlük vaatlerin öncelikleri belirlenecek.