Yargıtay’dan Tartışma Bitiren Karar

Yargıtay, düğün sonrası eşler arasında tartışma konusu olan takılar hakkında son noktayı koydu. Yargıtay kararına göre aksine bir anlaşma olmadığı sürece düğünde takılan altınlar ve paralar kadına ait olacak. Bu kararla birlikte boşanma olması durumunda ziynet eşyaları kadında kalacak.

Oya Armutçu’nun haberine göre, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK) ‘Aksine anlaşma ya da o yöreye özgü örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir’ görüşü ile tartışmaları bitiren kararı verdi. Ortak içtihat doğrultusunda, eşler arasında bir boşanma söz konusu olması halinde, kadına ya da erkeğe, ister kayınvalide taksın ister anne, kim takarsa taksın, bilezik, kolye, küpe, altın gibi ziynet eşyaları da nakit takı paraları da kadına verilecek.

‘Takılar, Örf Ve Adet Kuralı Olmadığı Takdirde Kadına Ait Sayılır’

Ortak içtihatı paylaşan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, “Düğünde takılan ‘ziynet eşyası’ ve ‘takı paraları’ hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına ait sayılır. Yargıtay 2, 3, 6, 8. Hukuk ve HGK ortak içtihadı” değerlendirmesi yaptı.