Yalan Tecavüz İddiası Ortalığı Karıştırdı

Bingöl’de bir genç kızın 7-8 kişilik bir grup tarafından tecavüze uğradığı iddiaları kenti ayağa kaldırdı. Sosyal medyada kısa sürede yayılan iddia, tepkilere neden olurken, Valilik olayı yalanladı.


Edinilen bilgiye göre Bingöl’de genç bir kızın dershane çıkışı 7-8 kişilik bir grubun tecavüze uğradığı iddiası sosyal medyaya yansıdı. Kısa sürede binlerce kişi tarafından görülen iddia, #istismarasessizkalma #Bingöldeistismarvar #Bingoldeistismarvar etiketleriyle tepkiler paylaşılmaya başlandı.
Kimliği henüz tespit edilemeyen yalan haber sahibi ise tespit edilmeye çalışılıyor. #bingöldeistismarvar, protesto örgütlenmesine dönüşmek üzereyken Bingöl Valiliğince yalanlama geldi.

Bingöl Valiliğince yapılan açıklama şöyle; Son günlerde bazı sosyal medya hesaplarından “Bingöl’de Tecavüz, Uyuma Bingöl, Susma Bingöl, Bir Genç Kızın Hayatı Daha Karardı” başlıkları altında gerçeği yansıtmayan paylaşımlarda bulunularak vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yönünde tahrik edildikleri müşahede edilmiştir.

Güvenlik birimlerimize intikal eden cinsel istismar ve tecavüz vakalarının öncelikle ve ivedilikle tahkikatı yapılmakta ve sonuçlandırılmaktadır. Son olarak 26.11.2017 tarihinde Emniyet Müdürlüğümüze intikal eden Çocuğun cinsel istismarı, şantaj ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuyla ilgili yapılan tahkikat neticesinde 6 kişi gözaltına alınmış olup bunlardan 5’i adli makamlarca tutuklanmıştır.

İlimizde sosyal medyada paylaşılan tecavüz iddiası bağlamında herhangi bir olay meydana gelmemiştir. Yapılan paylaşımların halkı kışkırtarak toplumun huzurunu bozmayı, asayiş ve güvenliğini akamete uğratmayı hedeflediği değerlendirilmektedir.

Vatandaşlarımızın sosyal medya aracılığıyla yayılmaya çalışılan ve halkı sokağa çağırmak suretiyle huzur ve asayişi bozmayı amaçlayan bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri toplumun huzurunu bozmak isteyenlerin hedeflerine ulaşmalarının önündeki en büyük engel olacaktır. Güvenlik birimlerimiz halkımızın huzuru ve güvenliği için 7 gün 24 saat görevleri başındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.