Ulaşımda Devrim! Türkiye Kart Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılında tüm Türkiye’de ulaşım için kullanılması beklenen “Türkiye kart” projesini tanıttı.

Ulaşımda Devrim! Türkiye Kart Geliyor

PTT şubelerinden alınacak Türkiye Kart ile hem ulaşım ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanacak hem de her türlü kredi kartı işlemi de yapılabilecek.

Ulusal basına konuşan Bakan Arslan, vatandaşların bu düzenlemeden sonra il değiştirdiğinde de farklı bir kart kullanmak zorunda kalmayacağını belirtti. Ulaştırma Bakanı Arslan, “Türkiye Kart’ın otobüs, metro, milli parklar, müzeler hatta uçaklarda bile kullanılabileceğini de ekledi.

Vatandaşlar üzerinde isimleri bulunan Türkiye Kart ile Türkiye genelinde metro, otobüse, vapur, metrobüsün yanı sıra uçağa bile binmesi planlanmakta.

“BİRÇOK ÜLKEYE İHRAÇ EDEBİLİRİZ”

Projenin dünyada örneklerinin çok az sayıda olduğunun da altını çizen Arslan, “Bunu birçok ülkeye ihraç da edebiliriz” dedi.

Bakanlığın Karayollarıyla İlgili Düzenlemelerde Getiriyor

Ulaştırma Bakanlığı karayolları ile ilgili düzenlemeler üzerinde de çalışma yürütüyor. Yeni yürütülen çalışma doğrultusunda karayollarındaki şerit çizgileri ve trafik levhaları uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn edilip düzenlenecek.

  • Bunun yanında fiber optik ve geniş bant şebekeleri, karayollarının altyapısına uygun olacak şekilde konumlandırılacak. Trafik lambaları ise çevreci ve led teknolojisi gibi enerji alanında tasarruf sağlayan teknolojilerle donatılacak.
  • Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kurulacak. Karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar bu merkez ile irtibatlı olacak. Toplanan veriler, bu merkezlere iletilecek. Buralarda işlenen bilgileri sürücülerle, yolcularla ve diğer ilgili yerlerle paylaşacak.
  • Şehirlerarası bir yolda yapım çalışması, bir kaza, hava durumuna bağlı bir risk veya sürücünün uyarılması gerekli olan bir durum varsa sürücü bu uyarıları değişebilen levhalar üzerinden takip edebilecek.
  • Şehir içi ulaşımda araç yoğunluğuna göre trafik sinyalizasyonunu düzenleyen akıllı kavşak kontrol sistemleri ile trafik akışı hızlandırılacak. Buna göre ışıklar araç ve yaya yoğunluğuna göre trafiği yönetecek.

(Mahir Kartal – SondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.