TÜBA 2017 Ödülleri Verildi

TÜBA’nın, bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen “TÜBA Uluslararası Akademi, Ödülleri”ni Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

 

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2017  ödüllerini kazanan adaylar, Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Arslan, Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde Eötvös Lorand Üniversitesi Öğretim Üyesi Gabor Hamza  ve Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde; Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Cenk Ayataya verildi.

TÜBA Uluslararası Akademi Ödüllerini Üç Kişi Paylaştı

Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde; kablosuz iletişim sistemleri, kablosuz ağlarda girişim yönetimi ve akıllı kablosuz haberleşme sistemleri, fiziksel katman algoritmaları, dalga biçimi tasarımı, bilişsel radyo, spektrum algılama, kablosuz haberleşme güvenliği alanlarındaki akademik ve endüstriyel çalışmaları nedeniyle ödül  Hüseyin Arslan’a verildi.

Migren ve inme alanlarında yapmış olduğu temel ve klinik çalışmalarının yanında, son dönemde ileride ilaç geliştirme çalışmalarında hedef molekül olabilecek Rho-kinaz sinyal yolağının beyin kan akımına etkileri ve bu enzimin tip 2 izoformunun beyin damar hastalıklarındaki rolünü ortaya koyan çalışmaları ile Cenk Ayata aldı.

Roma/medeni hukuk tarihi, farklı kodifikasyon süreçleri ve bunların Doğu-Batı, Türkiye-Avrupa kesişen havzalarındaki etkisi, Türkiye-Macaristan hukuk ilişkileri üzerine yaptığı hukuk tarihi ve karşılaştırmalı hukuk çalışmaları dolayısıyla Gabor Hamza layık görüldü.

 TESEP ve Halil İnalcık Özel Ödülü’nü kazanan eserler ve yazarları

İhtilaller Çağında Osmanlı Ordusu adlı eseriyle Doç. Dr. Fatih Yeşil; TESEP Halil İnalcık Özel ödülünü aldı.

İleri Dinamik adlı eseriyle Prof.Dr. Yücel Ercan; Kaydedeğer Eser Ödülünü ve Hz. Muhammed Döneminde Yahudiler adlı eseriyle Prof.Dr. Nuh Arslantaş ; Kaydedeğer Eser Ödülünü aldı.

TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Son Başvuru 8 Ocak

TÜBA’nın 2018 yılı ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ (GEBİP) için son başvurular 8 Ocak 2018dir. GEBİP 2018 ödüllerine Ocak 1979’dan ve daha sonra doğanlar başvurabilir. Kadın adayların 39 yaş sınırına her doğumu için bir yıl ilave ediliyor.

(sondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.