Temple Üniversitesi; Kanola Yağı Beyne Zarar Veriyor

Philadelphia’da bulunan Temple Üniversitesi’nin faraler üzerinde yaptığı 6 aylık çalışmanın sonunda Kanola yağının  hafıza ve öğrenme kabiliyetlerinin kötüleşmesine sebep olabileceği bildirildi.

Kanseri önleyen sağlıklı yağ olarak piyasada bulunulan  ve diğer yağlara oranla fiyatı daha düşük olan kanola yağının  hafıza  ve öğrenme  kabiliyetlerinin kötüleşmesine sebep olabileceği bildirildi. Temple Üniversitesi tarafından 6 aylık fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma bilimsel sağlık raporlarının yer aldığı Scientific Reports’ da yayınlandı.

Uzun Vadeli Kanola Tüketimi Beyinde Hasar Oluşturuyor

Bir grup fareye iki çay kaşığı kanola yağı diğer gruba ise normal diyet verildi ve 6 ay sonra yani fareler bir yaşına geldiklerinde kanola yağının amiloid plak oluşumunu, öğrenme ve hafızayı nasıl etkilediği incelendi.

Kanola yağı ile beslenen farelerin kilo aldıkları, hafıza ve öğrenme kabiliyetlerinin çok kötü olduğu belirlendi.

Kanola yağı ile beslenen farelerde amiloid-beta plakları oluşumuyla ilişkili olan amiloid-beta 1-40’ ın azalmış olduğu, beyin hücrelerinin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan yapılar olan sinapslardaki post-sinaptik dansite protein-95’ in azalmış olduğu görüldü.

Araştırmacılar, amiloid-beta 1-40’ taki azalmanın, amiloid-beta 1-42’ nin daha fazla olmasına ve dolayısıyla da Aβ 42/40 oranının artmasına yol açtığına dikkat çekiyorlar. Bu oranın değişmesi, beyin hücresi hasarı, sinir iletişimim azalması ve hafıza kaybına yol açıyor. Araştırmacılar, bu sonuçlara göre kanola yağının uzun vadede beyne faydalı olmadığı gibi çok zararlı olabileceğinin altını çiziyorlar.

Kanola Yağı;

Kanola yağı, kolza bitki tohumlarının genetik yollarla ıslah edilmesiyle elde edilmiş tohumlardan üretilen bir yağ çeşididir. Kanada tarafından geliştirilip tüm dünyaya tanıtıldığı için Canadian Oil, Low Acid olarak bilinmektedir

Uzun yıllar makinelerde özellikle de buharlı makinelerde yağlama amaçlı kullanılmış ve 1950 yıllarında market raflarında yer almaya başlamıştı.

kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-017-17373-3?error=database_circuit_open&error_description=Database%20is%20temporarily%20unavailable

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.