Suriyelilerin Açtığı Şirket Sayısı 10 Bini Geçti

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye mülteci olarak sığınan Suriyeliler, son 7 yılda 7 bin 243 yeni şirket açtı. Resmi rakamların dışında kayıt dışı açılan firmalarla birlikte sayının 10 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Kurulan şirketler sektörlere göre toptan ticaret, gayrimenkul ve inşaat sektörleri olarak dağılım gösteriyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin verilerini inceleyerek hazırladığı “Suriye Sermayeli Şirketler” raporuna göre, son 6 ayda Suriyeliler tarafından açılan firma sayısı 778, bu şirketlerin toplam sermayesi ise 195 milyon 835 bin lira olduğu tespit edildi.

Yayımlanan rapora göre, Suriye Ortak Sermayesi 119 milyon 343 bin 550 lira oldu. Suriyeliler, Ocak-Haziran 2018 tarihleri arasında en çok işletmeyi İstanbul’da açarken, kent genelinde 473 ayrı şirketin kurulduğu tespit edildi.İstanbul’u 182 firma ile Mersin, 43 firma ile Bursa, 41 firma ile Hatay, 28 firma ile Kilis, 3 firma ile Şanlıurfa, 1’er firma ile Sakarya, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Ankara, Antalya, Adana ve Isparta takip etti.