Suriyeli Kürtlerle Esad Rejimi Müzakere Masasında

Reuters ajansı, Suriyeli Kürtlerle Esad yönetimi arasındaki temasların yeniden hız kazandığını duyurdu. Görüşmelerde, devlet memurlarının Rojava’ya dönüşü ve Tabka Barajı’nın onarılması üzerinde duruluyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli Kürtler ile Beşar Esad yönetimi arasındaki temasların arka planını haber yaptı. Yapılan habere göre, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrol ettiği bölgelere devlet memurlarının dönüşü ve Rakka yakınındaki Tabka Barajı’nın onarımı gibi konularda müzakereler başladı. Kürtler, müzakereler doğrultusunda daha kapsayıcı algılanması için yerel polis gücü Asayiş’in adını değiştirdi.

‘Rejim Bir Yere Gitmiyor’

Haber, SDG’nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi’nin Eş Başkanı İlham Ahmed’le yapılan bir söyleşiye dayandırılıyor. Ahmed’in Reuters’a verdiği demeçte, “İletişim kanallarının açık olması gerektiğine kanaat getirdik. Anayasa ve siyasi süreç rejimsiz çözülmeyecek. Rejim bir yere gitmiyor” dedi.

Öcalan Posterleri Kaldırıldı

Suriyeli Kürtlerin bu süreçte attığı adımlardan biri de, yerel polis gücünün Kürtçe ismi ‘Asayiş’in değiştirilmesi oldu. Reuters, müzakerelere hazırlık kapsamında Asayiş’in adının ve bayrağının geçen hafta değiştirildiğini de belirtti. Üst düzey Kürt yetkili Aldar Halil ise bu adımı ‘SDG’nin, Rakka dahil IŞİD’den aldığı Arap kentlerini gözeterek’ attığını söyledi. Halil, “Bu şekilde polis herkesin polisi olacak” dedi. Haberin ayrıntısında, Kamışlı’daki Abdullah Öcalan posterlerinin de geçen ay kaldırıldığı da belirtildi.