Sinema Yasağı Kalkıyor!

Suudi Arabistan ılımlı bir yönetime doğu adım adım ilerlerken eski yasaklardan birini daha kaldırıyor. Riyad yönetimi, 2018 yılında sinema yasağının kaldırılacağını duyurdu.

Sinema Yasağı Kalkıyor!

Suudi Arabistan yönetimi 2018 yılında sinema yasağının kaldırılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde ‘Ilımlı İslam’a geçiyoruz’ sözleriyle başlatılan modernleşme adımlarının peş peşe geldiği Suudi Arabistan, radikal kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kadınların araba kullanmalarına dair yasağı kaldıracak yasayı onaylayarak yürürlüğe geçmişti. Riyad’dan bugün yaptığı açıklama ile Suudi Arabistan’da yıllar sonra ilk sinemanın önümüzdeki yılın başında açılacağı müjdesi verildi.

İlk Sinema 2018’de Açılacak

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ” 35 yılı aşkındır ilk kez ticari sinemaların faaliyet göstermesine önümüzdeki yıl başından itibaren izin verilecek” denildi.

Ayrıca yapılan açıklama da sinemaların Mart 2018 tarihinden itibaren açılmasının planlandığı da ifade edildi. Bakanlık, Suudi Arabistan hükümetinin bir an evvel sinema salonları için lisans vermeye başlayacağını da ifade etti.

Artan Muhazafakar Akım Salonların Kapanmasına Sebep Oldu

Eski zaman Suudi Arabistan’ın da çok sayıda sinema salonu varken bu salonlar asla ‘İslam’a aykırı’ olarak nitelendirilmedi. Ancak Arabistan’da artan muhafazak akım, ülkedeki sinema salonlarının tamamının kapatılmasına neden oldu.

Suudi Arabistanlılar sinema filmlerini internet üzerinden, sosyal paylaşım platformlarından,uydu ve DVD gibi görüntü cihazlarından bireysel olarak izleyebiliyorlardı. Ancak Suudi Arabistan halkı, verilen izin ile beraber açılacak yeni sinema salonlarında filmleri istedikleri gibi izleyebilecekler.

Daha Önce Kadınlar İçin Trafik Yasağı Kalkmıştı

Suudi Arabistan Hükümeti tarafından kadınların araba kullanmalarına izin veren yasa 26 Eylül’de onaylanmıştı. Kadınların sürücü belgesine sahip olmak şartıyla trafiğe çıkmasına olanak tanıyan yasanın Haziran 2018’e kadar yürürlüğe gireceği de duyurulmuştu.

(Ceylan KILIÇ – SondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.