Sıcak Çayın Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı

Birçok bilimsel araştırmaların konusu olan çayın, sağlık açısından çok sayıda faydaları olduğu ortaya çıkmıştı. En son yapılan çalışma da ise sıcak çay içmeyle göz tansiyonu arasında bulgular olduğu belirtiliyor.

Yapılan son çalışmalar sıcak çay içmekle göz tansiyonu arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.Hayatımızın her alanında olmazsa olmazımız olan çayın  sağlığımıza etkileri neler? Tıp diliyle Glokom ya da halk diliyle göz tansiyonu, daha çok 60 yaş sonrası ortaya çıkan bir rahatsızlık. Hastalığın nedeni yapısal olsa da, bazı durumlarda kortizon kullanımı, diyabet veya travma nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Glokom, göz içi basıncının, göze gelen kan akımını azaltacak seviyeye gelmesi ile başlıyor.

Sıcak Çay Glikom Riskini Azaltıyor

 Araştırmacıların yaptığı son çalışmalarda, kafeinin göz içindeki basıncı etkileyip etkilemediği sorusunu araştırırken sıcak çay içmenin glokom riskini azaltığı ile  ilgili bulgular olduğunu belirtiyorlar.  ABD’deki araştırmacılar, 40 yaş ve üzeri  1.678 katılımcının göz muayene sonuçlarını inceleyerek analizlerde bulundu. Katılımcıların kafeinli olsun ya da olmasın ne sıklıkla sıcak çay, kahve, alkolsüz içecekler tükettiği de araştırıldı.

Haftada En Az 6 Bardak Sıcak Çay içilmesi Yararlı

Araştırmalar sonucunda, katılımcıların toplamda 84’ünde glokom hastalığı tespit edildi. Bunlardan çoğunda diyabet ve azında da sigara alışkanlığı olduğu gözlendi. Ancak ekip, sıcak çay ile glokomun bağlantısı olduğu sonucuna ulaştı. Araştırmada haftada 6 bardaktan fazla sıcak çay içen kişilerin, yaş, vücut kitle endeksi, diyabet ve sigara içme alışkanlığı gibi durumlar hesaba katıldığında dahi, daha az göz tansiyonu olma ihtimali olduğu sonucuna varıldı. Sıcak çay tüketen bireylerin glokom hastası olma ihtimalinin, içmeyenlere göre yüzde 74 daha düşük olduğu belirtildi.Soğuk çay ile glokom hastalığı arasında hiçbir bağlantı bulunmadığı da kaydedildi.

(sondakikHaber)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.