Şekerli Gazlı İçecekler Alzheimer Yapıyor

ABD Columbia Üniversitesili bilim adamlarının yürüttüğü çalışma neticesinde Alzheimer hastalığı ile şekerli içecekler, özellikle kola gibi gazlı içecekler arasında bir ilişki olduğu tespit edildi. Yürütülen çalışma neticesinde Bilim insanları, diyabet ile demans arasında bağ olduğuna işaret eden çalışmaları daha bir ileri adıma taşıyarak gazlı içeceklerin de risk yarattığını ortaya koydu.

ABD Columbia Üniversitesili bilim adamlarının yürüttüğü neticesinde Alzheimer hastalığı ile şekerli içecekler, özellikle kola gibi gazlı içecekler arasında olumsuz düzeyde bir ilişki olduğu tespit edildi. Ekip, çalışma neticesinde elde ettiği bulguları çok kısa bir süre önce Chicago’da düzenlenen Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda sundu.Yapılan çalışmanın çok yönlü yürütülerek Alzheimer’in şekerli asidik içeceklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının da tespitinin yapılabileceği ayrıca vurgulandı.

Önceki çalışmalar neticesinde fazla şeker tüketiminin tetikleyebildiği Tip 2 diyabetin demans riskini doğurduğu da ortaya konmuştu.

2 Bin 226 Yaşlı Kişi Üzerinde 7 Yıl Boyunca Çalışma Yürütüldü

Yürütülen araştırma kapsamında bilim insanları, yedi yıl boyunca 2 bin 226 yaşlı katılımcı üzerinde çalıştılar. Bu yaşlı katılımcıların tükettikleri şeker eklenmiş yiyecek, hafif içecekler, meyve sularını kayıt altına aldılar.

Katılımcılardan 429’u da alzheimer hastalığı gelişti.

Çalışma neticesinde, günde yaklaşık 30 gram eklenmiş şeker tüketenlerin günde yaklaşık 6 gram tüketenlere kıyasla alzheimer riskine yakalanma riskinin yüzde 33 oranında daha fazla olduğu görüldü.