Sahte e-Devlet uygulamalarına dikkat

İnternet’te dolandırıcılık durmak bilmiyor. Özellikle devlet kurumları adına işlenen suçlar durmadan artıyor. Son olarak BTK uyardı: sahte e-devlet uygulamalarına dikkat…

Son zamanlarda artış gösteren dolandırıcılık vakaları, devlet kurumlarının adını kullanmaya devam ediyor.

BTK Uyardı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 32 sahte mobil uygulama tespit ettiklerini söyledi.
BTK Başkanı Sayan, sahte mobil uygulamalara karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Vatandaşların kişisel verilerini almaya yönelik yapılan sahte uygulamalara dikkat çeken Sayan “E-Devlet, E-Okul, E-SGK, HGS tarzında popüler olan isimler kullanan 40 civarında uygulamadan 32’sinin sahte olduğunu tespit ettik. Bu uygulamaların bir kısmı zararlı aktiviteler içeriyor” dedi.

Sayan “Başka bir sahtecilik uygulaması ise bankacılık alanında görülüyor. Vatandaşların SMS bilgilerine kadar erişim izni alan sahte uygulamalar, bir defalık üretilen şifreler ile dolandırıcılık faaliyetlerine ulaşmasına yol açabiliyor” dedi.

Sayan ayrıca vatandaşların indirecekleri uygulamaları dikkatli incelemelerini, yorumları, indirme sayılarını, yayıncı ve iletişim bilgilerini kontrol etmeleri yönünde uyarılarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.