Parkinsona Cevap Japonya’dan Geldi

Japon Bilim İnsanları, Parkinson hastalığını tedavi etmek için insan üzerinde ilk defa bir tür kök hücre deneneceğini duyurdu.

Kyoto Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, vücuttaki herhangi bir hücreye dönüşme potansiyeline sahip beş milyon uyarılmış ‘indüklenmiş pluripotent kök hücreyi’ (iPS) hastaların beyinlerine enjekte etmeyi planladıklarını duyurdu. Hastalığa sahip olmayan donörlerden alınan iPS hücreleri, Parkinson hastalığı olan kişilerde artık bulunmayan dopamin üreten beyin hücrelerine dönüştürülmesi planlanıyor.
Parkinson Hastalığı Vakfı’nın açıkladığı verilere göre, dünya çapında yaklaşık 10 milyon insan Parkinson hastası. Vakıf, mevcut uygulanan tedavi yöntemlerinin, hastalığın ilerlemesini durdurmadan sadece semptomları giderdiğini söylüyor. Ancak Japon Bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırmaya sonucunda hastalık aktif olarak tersine dönmesi amaçlanıyor.

Parkinson Nedir?

Parkinson; beyinde ‘dopamin’ adı verilen maddenin eksikliği ile ortaya çıkan, kronik nörolojik bir hastalık. Yaşın ilerlemesiyle beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalması veya hasara uğramasıyla ortaya çıkan hastalık, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açıyor. Hastalık ellerde ve ayaklarda titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik ve yürüme güçlüğü ile ortaya çıkar.