Özel plakalar artık yok

Yeni yıldan itibaren yeni araç alanlar ile  ikinci el araç alım-satımı sonrası işlemler noterler aracılığıyla yapılacak. Yeni uygulama ile plakalar tek merkezde toplanacak ve özel plakalar artık alınamayacak.

2018’de araç ruhsatlarının ilk tescil ve araç alım-satımları ile ilgili yeni uygulamalar yürürlüğe giriyor. Yeni yıldan itibaren yeni araç satın alımı ile ikinci el araç alım-satımı sonrası işlemler artık noterlerde yapılacak. Ruhsat ve plaka noter işlemlerinden sonra vatandaşa verilecek.

ÖZEL PLAKA ARTIK YOK

Yeni yıl ile yürürlüğe girecek olan yeni uygulama ile emniyet tarafından ilçelerin harf gruplarına göre tahsis edilen plakalar artık tek bir merkezde toplanacak. Uygulamaya göre merkezde sıradaki plaka numarası artık otomatik olarak işleme girecek.

İşlemler Noterlere Devredilecek

Örneğin Diyarbakır’dan İstanbul’a giderek ikinci el araç alan vatandaş, aracı götüreceği memleketi Diyarbakır’ın plaka kodunu alacak. Böylelikle özel plaka uygulaması tarihe karışacak.

2018 yılının Mart ayından itibaren ise araçların trafikten çekilmesi, hurdaya ayrılması, kayıt kapatılması gibi benzer işlemler de de tamamen noterler yetkili olacak. Emniyet Müdürlüklerinden bu işlemler artık kademeli olarak alınacak ve tescil işlemleri Ağustos 2018’de tümüyle noterlere devredilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.