Öksürüğe İyi Gelen 10 Karışım

Öksürük, başlayınca kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanı krize sokan ciddi bir sağlık sorunudur. Gece uykudan uyandıran ya da önemli bir konuşma sırasında sizi zor durumda bırakan öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürüğe İyi Gelen 10 Karışım

1-IHLAMUR ÇAYI

Öksürük denince ilk akla gelen bitki ıhlamurdur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etkisi için kullanılırken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşatır. Bu nedenle öksürük için günde 2-3 bardak ıhlamur çayı içebilirsiniz. Tedavi amaçlı içilecek ıhlamur çayına asla şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girip etkisini minimum seviyeye düşürebiliyor. Bal ilavesi yapılacaksa eğer, çayın sıcaklığının 40 derecenin altında olmasına dikkat edilmelidir.

2-TAZE VEYA KURU AYVA YAPRAĞI

Ayva meyvesi ve yaprakları yıllardan beri öksürük tedavisinde kullanılan bir bitkidir. İçerisinde bulunan bileşenler boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili olup boğazı yumuşatıcı etkisi de bulunuyor. Bitkilerin çiçek ve yaprak kısımlarını demleyerek içebilirsiniz. Kuru ayva yapraklarını 10-15 dakika, taze ayva yapraklarını ise 3-5 dakika demleyerek günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

3-EKİNEZYA ÇAYI

Ekinezya bitkisi, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan korunmada sık kullanılan bir bitkidir. Ekinezya için yapılan çalışmalar neticesinde, ekinezyanın boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediği tespit edildi. Demleme ile içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilavesi yapılarak günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

4-AYVA, BAL VE IHLAMUR

Ayva, bal ve ıhlamurdan elde edilen çay, öksürüğe karşı oluşturulabilecek en muhteşem kalkanlardan biri. Ayva, bal ve ıhlamurdan oluşan çay boğazı yumuşatıyor ve hızlı bir iyileşme sağlıyor. Günlük 2 veya 3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

5-ZENCEFİL, BAL VE KARANFİL

Karanfilin içerdiği uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda antiseptik ve ağrı hissini azaltıcı etkiye sahiptir. Zencefilin de iltihap giderici etkisi düşünüldüğünde, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı kadar karanfil karıştırılarak tüketilebilir.

6-TOZ KARABİBER VE BAL

Yürütülen birçok çalışmada toz karabiberin bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkileri tespit edilirken öksürüğe karşı meyvesini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine tane karabiberi ılık suda demleyerek 1 tatlı kaşığı bal ilavesiyle tüketilebilir. Fakat reflü, gastrit ve ülser gibi sağlık sorunu olanların tüketim konusunda daha hassas davranması gerekir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar günde 2-3 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

7-YEŞİL ÇAY VE KAKULE

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği sayesinde kakule ile birleşerek hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir. Yoğun konsantrasyonlu karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Kakule ile birlikte yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ise hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmemeniz.

8-AYVA ÇAYI

Ayva çayının öksürük için yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Genellikle bitki çayları hafif etkili olduğundan yemeklerden 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra mide boşken içmeniz çayın olumlu etkisini artırıyor.

9-ZENCEFİL, KARABİBER, BAL, LİMON, TARÇIN

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

10-MEYAN KÖKÜ, ŞAHTERE, ZENCEFİL

1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

BİTKİSEL KARIŞIM VE BİTKİ ÇAYLARININ PÜF NOKTALARI

  • Bitki çaylarının bir kısmı demlenerek içilebildiği gibi bir kısmı da kaynatılarak içilebilir. Bu iki yöntem birbirinden çok farklıdır. Bitkilerin odun, kabuk, kök gibi kısımları kaynatılarak hazırlanırken ortalama süresi 30 dakika olmalıdır.
  • Bitkilerin yaprak, çiçek gibi kısımları ise demlenerek hazırlanırken demleme süresi 5-20 dakika civarında olmalıdır.
  • Her bitkinin çayı olmaz. Bitki çayının olması için bitki bileşenlerinin sıcak suya dayanıklı olması gerekiyor.
  • Bitki çayları tedavi amaçlı kullanılıyorsa asla içerisine şeker ilave edilmemelidir.
  • Bitki çaylarının etkisini gösterebilmeleri için açken tüketilmeli, yemekten 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra içmeye özen gösterilmeli.
  • Çay hazırlanması aşamasında taze su kullanın. Aksi takdirde suyun içerisindeki mineraller değiştiği için çayın kalitesi olumsuz etkilenir.
  • Uçucu bileşenlere sahip çaylar için ağzı kapaklı fincanlar kullanın. Bitki kısımları çay yapılmak üzere ufalandığında oksijen ile temasa açık hale gelip değişime uğrayabiliyor. Kapalı kaplarda saklayın.

Ceylan Kılıç – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.