OHAL Komisyonundan İlk Karar Çıktı

Yüz binlerce kişinin merakla beklediği OHAL Komisyonundan ilk karar çıktı. Mesleğe iade başvurusu yapan bir kişinin talebinin reddedildiği öğrenildi. İncelemesi bitenler arasında hem iadeler hem de reddedilenler olduğu belirtiliyor.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilenlerin başvurularını incelemek üzere 23 Ocak tarihli KHK ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ndan tam 11 ay geçtikten sonra ilk karar çıktı.

Komisyonun, mesleklerinden ihraç edilenlerle ilgili kararlarının  Devlet Personel Başkanlığı’na (DPB) bildirildiği açıklandı. Başvurusu kabul edilenler, 685 sayılı KHK gereğince, eski statülerine ve ünvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara 15 gün içinde atanabilecekleri belirtildi.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kararlarına karşı ise yargı yolu açık olacak. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yetkilendirilen İdare Mahkemeleri itirazlara bakacak.

Komisyondan resmi açıklama yapıldı

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu resmi web sitesinde yapılan duyuru da “dosyası tekemmül eden ve incelemesi tamamlanan başvurulara dair kararlarını vermiştir” denildi.

Kararlar Tebliğ Edilecek

Kararlar arasında kabul ve red kararları bulunduğu belirtilen açıklamada, kararların “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin 15 inci maddesinde belirtilen ilgili kurumlara bildirilecek ve bu kurumlar tarafından başvurucuya tebliğ edilecektir” denildi.

Yargı Yolu Açık

Açıklamada, komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde kurum veya kuruluşlar aleyhine Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecekleri belirtildi.

Elektronik Başvurular Komisyonda

Açıklamada ayrıca, 17 Temmuz 2017 tarihinden itibaren elektronik başvuru yapanların valilik veya ilgili kurumlar aracılığıyla Komisyona iletildiği, başvuru sürecinin 23 Ekim 2017 tarihinde sona erdiği belirtildi. Bu başvurular için özel bilgi işlem alt yapısı oluşturulduğu ve başvuruların bu sisteme kaydedildiği kaydedildi.
Komisyon çalışmalarına yardımcı olmak üzere, 28’i hâkim, 30’u müfettiş ve 40’ı uzman olmak üzere toplam 190 personel görevlendirildiği de belirtildi.

Komisyona 103 bin 276 Başvuru

Açıklamada, bugün itibariyle Ohal Komisyonuna 103 bin 276 başvuru yapıldığı belirtildi. Kurumlardan, mahkemelerden ve eski başvurularla birlikte ise toplam 212 bin 554 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işleminin tamamlandığı kaydedildi.
Komisyonun, başvurularına ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.