Netenyahu; “Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim”

25

  İsrail’in topraklarını Filistinlilere karşı 1947’den bu yana nasıl genişlettiğini anlatan Erdoğan  “İsrail bir terör devletidir” açıklamasına İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan yanıt geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin açıklamalarda bulundu.  Netanyahu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İsrail bir terör devletidir” açıklamasına “Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim” sözleriyle yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ortak basın toplantısında konuşan Netanyahu, Filistinlileri “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu kabul etmeye” çağırdı.

İsrail Başbakanı Netanyahu: Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından birçok ülkelerden protestolar sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Filistinliler, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeğiyle ne kadar çabuk yüzleşirlerse, barış o kadar çabuk gelir” dedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim” diyen  Netanyahu, “Sayın Erdoğan İsrail’e saldırdı. Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran’ın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden ve Gaze dahil teröristlerin masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sivas 6. Olağan Kongresi’nde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili sert eleştirilerde bulundu. Trump’ın Kudüs kararının yok hükmünde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail terör devletidir” dedi.

Erdoğan, konuşması sırasında İsrail’in yıllar için topraklarını genişletmesini haritalarla göstererek “1947-67 arasında Filistin küçülmeye başladı. 1967’de İsrail iyice büyüdü. Geliyoruz bugüne. Mevcut durum. Şu anda İsrail ne oldu? Bugün ve Filistin ne oldu? Filistin mazlum, mağdur. İsrail tam bir işgal devleti. Dünyanın almış olduğu hiçbir kararı bugüne kadar bu İsrail tanımamıştır” dedi.

Genç bir erkeğin gözaltına alınırken çekilmiş  fotoğrafını gösteren Erdoğan, “İsrail terör devletidir. 14 yaşındaki çocuğu, gözleri bağlı olarak bu teröristler bakın ne halde sürüklüyorlar” ifadelerini kullandı.

Netenyahu’nun Erdoğan açıklamasına yanıt gecikmedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın   yazılı açıklama yaptı. Kalın; “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlal eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir.”

“Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir. İlk kıblemiz olan Kudüs’ü, bir oldu bitti ile işgal devletinin başkenti yapacaklarını sananlar, abesle iştigal etmektedirler. İsrailli yetkililer ülkemize ve liderimize saldırmak yerine Filistin topraklarının işgaline son vermelidir. Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin’de de hakkın, hukukun ve mazlumların yanında olmaya devam edecektir.”

(sondakikHaber)