MEB Sınav İçin Örnek Soruları Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme sınavına ilişkin örnek soruları yaptığı yazılı bir basın açıklaması ile resmi sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaştı.

MEB Sınav İçin Örnek Soruları Yayımladı

MEB, sınavla öğrenci alan fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi ve proje temelli liselere yerleştirme sınavı için hazırlanan örnek soruları yayımladı.

Yayımlanan kitapçığa göre ‘Sözel Bölüm’ ve ‘Sayısal Bölüm’ olarak iki ayrı şekilde yapılacak sınavda, optik cevap formu da sayısal ve sözel alanları için ayrı olacak. Haziran ayında iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek sınav, sözel bölüm için 75 ve sayısal bölüm için 60 dakika olmak üzere toplamda 135 dakika olarak gerçekleştirilecek.

Yapılan açıklamada soruların çoktan seçmeli olarak düzenleneceği belirtildi. Derslere göre dağılıma bakıldığı zaman Sayısal bölüm 20 soru Matematik ve 20 soru Fen bilimleri olmak üzere 40 sorudan oluşacak. Sözel bölüm ise 20 soru Türkçe, 10 soru TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 soru Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve 10 soru da Yabancı Dil derslerinden olmak üzere toplam 50 sorudan olarak düzenlenecek.

Ayrıca yapılan açıklamada eğitim sistemi içerisinde yer alan öğretim programlarının hedeflerinin, öğrencilerin okulda neler öğrendiği ve bu öğrendikleriyle yaptıkları kabiliyetler üzerinde yoğunlaşacağı da belirtildi. Bu kapsamda sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme sınavı, son sınıf kazanımlarıyla beraber kazandırılmak istenen becerileri ölçümleyen bir sınav olacağı da ayrıca belirtildi..

Örnek sorulara bakanlığın ‘meb.gov.tr’ adresinden ulaşılabilir.

Sayısal Bölümü Örnek Sorularına Ulaşmak İçin Tıklayın

Sözel Bölümü Örnek Sorularına Ulaşmak İçin Tıklayın

 

Ceylan Kılıç – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.