Macron, Afrin Operasyonu İşgale Dönüşmemeli

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, verdiği röportajda Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Macron, “Bu harekat bir işgale dönüşmemeli” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Le Figaro gazetesine verdiği röportajın satırbaşlarında önemli açıklamalar yer aldı. Macron verdiği röportajda Türkiye’nin Afrin operasyonunun terörü bitirmeye yönelik olması gerektiğini vurgularken, 12.gününe giren Zeytin Dalı Harekatının bir ‘işgal operasyonuna’ dönüşmemesi gerektiğini de söyledi.

“Bu Harekat, Bizim İçin Gerçek Bir Soruna Dönüşmeden Tamamlanmalıdır”

Bugün 12.gününe giren Zeytin Dalı Harekatının, Türkiye’ye karşı olası tehdide yönelik olması gerektiğini söyleyen Macron, bu harekatın asla bir işgale dönüştürülmemesi gerektiğini belirtti. Macron yaptığı açıklamada, harekatın olası tehditleri yok etme amacından sapıp bir işgale dönüşmesi durumunda, bu harekatın Fransa için gerçek bir sorun haline ggeleceğini de söyledi. Macron bu sorunu, “Eğer bu operasyon Türkiye sınırına yönelik potansiyel tehditlerle mücadeleden saparak bir işgal operasyonuna dönüşürse bu bizim için gerçek bir soruna dönüşür.” sözleri ile dile getirdi.

“Harekat, Müttefikler İle Koordineli Yürütülmeli”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatında müttefikleri ile koordineli bir şekilde ilerlemesi gerekliliğinden de bahsetti.

Macron, “Afrin Harekatı hem Avrupalılar hem de daha geniş olarak müttefikler arasında tartışmaları ve karar vermeyi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Ceylan Kılıç – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.