Kudüs İçin İntifada Çağrısı

43

Trump’un dün Kudüs ile ilgili yaptığı başkent açıklamasından sonra gözler Hamas Liderine çevrilmişti. Hamasın lideri İsmail Haniye, Trump’un çağrısından sonra gözlerin çevrildiği lider isimdi. Ve Haniye, İsrail’e karşı intifada çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada “Siyonist düşman olarak adlandırılan İsrail karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız. ABD’nin ve Trump’un kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ve beklenen çağrı geldi

Bütün İslam coğrafyasının gözlerinin çevrildiği Hamas’tan beklenen çağrı geldi ve intifada çağrısı yapıldı. Ve Haniye, İsrail’e karşı intifada çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada “Siyonist düşman olarak adlandırılan İsrail karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız. ABD’nin ve Trump’un kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Haniye yaptığı açıklamada,” Kudüs sorunu Filistin halkının sorunudur ve ulusun davasıdır.” İfadelerini kullandı.

Haniye, Kudüs adına verilen kararın dönülmez sonuçları olacağını da yineledi. Bu kararın bir kumar oyunu olduğunu ve sonu olmayan bu maceranın bölgede köklü dönüşümlere sebep olacağını belirtti.

Açıklama Saldırganca

Hamas Lideri Haniye, ABD başkanı Trump’un yaptığı açıklama ile halkına karşı saldırgan bir tutum içerisine girdiğini ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Haniyye, ABD’nin yaptığı hamleye karşı Filistin yönetiminin de Oslo anlaşmasını fesh ederek cevap vermesi gerektiğini vurguladı..

İsrail Askeri Sevikayata Başladı

Öte yandan AFP haber ajansı tarafından yapılan habere göre, İsrail yönetimi Batı Şeria’ya asker sevkiyatını başlattı.İsrail Ordusu tarafından yapılan açıklama da; “yapılan askeri sevkiyatın yapılan analiz çerçevesinde alınan bir karar olduğu” belirtildi.

Trump’un dün yaptığı açıklamada; İsrail Filistin barışı için elimden geleni yapacağım ifadelerine yer verirken, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump, resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldiğini ifade etti.

Kudüs İsrail’in Resmi Başkentidir

Trump,  “20 yıl boyunca bütün ABD başkanların bu yasayı uygulamadı. Başkanlar bu yasayı uygulamaya koymadılar. Bazıları belki cesaret edemedi, kendi gerçeklerine güvendiler. Artık resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karar verdik. Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı. Birçok devlet başkanı bir şeyler yapmak istediğini söyledi ve yapmadı” açıklamasında bulundu.”

Donald Trump, “Dışişleri’ne talimat veriyorum, büyekelçilik Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacak.”

İNTİFADA NEDİR?

Türkçe’de ‘ayaklanma’ anlamına gelen ve Arapça bir kelimedir.

Ceylan KILIÇ – SondakikHaber