Koşarak Geldikleri Sınav Merkezinin Kapısından Geri Döndüler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) son anda yetişen bazı öğrenciler koşarak sınav merkezlerine girerken, geç kalanlar ise görevliler tarafından kural gereği içeri alınmadı. Kimliğini unutan bir öğrencinin yardımına ise çevredeki vatandaşlar ve ağabeyi koştu.

Milyonlarca adayın üniversite hayalini gerçekleştirmek için ter dökeceği YKS başladı. 2 gün sürecek olan maratonun ilk gününde İstanbul’da sınava girecek olan adaylar, sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine geldi. Adaylar, yapılan kontrollerin ardından sınavın yapılacağı salona girerken, aileleri de dışarıda dua ederek beklemeye başladı.

Sınavın başlamasına dakikalar kala okul önüne gelen bazı öğrenciler, koşarak içeri girerken, sınava geç kalanlar ise kural gereği içeri alınmadı. İçeriye alınan bir öğrenci de kimliğini unutunca imdadına vatandaşlar ve ağabeyi yetişti. Vatandaşlar polis memurlarını ikna ederek öğrencinin içeri alınmasını sağlarken, öğrencinin ağabeyi de kimliğini getirdi.

“Kurallar böyle”

Öğrencinin içeri alınmasını sağlayan bir öğretmen, “Kurallar böyle, kimliği yokmuş velisi getirecek. Ben de öğretmenim sadece kendi çocuğumuz değil, tabi herkesin çocuğu içinde aynı gayreti göstermemiz lazım” dedi.

Üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen Metin isimli bir kişi, “5 dakika önce gelemem gerekiyordu. Ben geç kaldım o yüzden almadılar. İçerideki polis memuru sistem böyle yapacak bir şey yok. İçerideki polis memuru 4 dakika geç kaldığımı söyledi” dedi.