Kktc Başbakanı Erhürman: “federasyon Ve Siyasi Eşitlik Kavramları Üzerinden Uzlaşmak Çözüme Ulaşmanın Tek Yoludur”

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Federasyon ve siyasi eşitlik kavramları üzerinden uzlaşmak bu adada çözüme ulaşmanın tek yoludur” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda haftalık görüşme ile bir araya geldi. KKTC Başbakan Tufan Erhürman 1 saatlik görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Erhürman, Rum toplumuna ve Rum siyasilere de seslendi ve “Federasyon ve siyasi eşitlik kavramları üzerinden uzlaşmak çözüme ulaşmanın tek yolu” dedi. Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın İsviçre’nin Crans Montana kentinde Temmuz ayında yapılan Kıbrıs Konferansı’nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in taraflara sunduğu çerçeveye yönelik yaptığı çağrıyı Rum lideri Nikos Anastasiadis’in reddetmesinin bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Rum Liderin bu kadar uzun süren müzakere sürecinin sonucunda olması gereken yerde olmadığını ifade eden Erhürman, bunun Rum tarafında Cumhurbaşkanı Akıncı’nın uzun süreden beri söz ettiği “zihniyet değişiminin” ortada olmadığını gösterdiğini dile getirdi.

Güney Kıbrıs Rum toplumuna ve Rum siyasilere seslenen Erhürman, “Federasyon ve siyasi eşitlik kavramları üzerinden uzlaşmak bu adada çözüme ulaşmanın tek yoludur” ifadelerini kullandı. Görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde güven artırıcı önlemeler kapsamında açılması planlanan Aplıç ve Derinya sınır kapılarının gündeme geldiğini dile getiren Başbakan Erhürman, bu konudaki çalışmaları Cumhurbaşkanlığı ile birlikte koordineli şekilde yürüttüklerini de anlattı. Erhürman, Derinya ve Aplıç sınır kapılarının açılması için birden çok idari kurumun sürece müdahil olması gerektiğini belirterek, konuya ilişkin Başbakanlıkta bir koordinasyon toplantısı yapıldığını aktardı.