Kışın Kurtarıcısı: Günde 2 Kaşık Tahinli Pekmez

Kışı rahat bir şekilde hasta olmadan geçirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şey tahin pekmez ikilisidir. Soğuk kış kahvaltılarında sofralarımızın olmazsa olmazı.

Kışın Kurtarıcısı: Günde 2 Kaşık Tahinli Pekmez

Kahvaltı sofralarımızı süsleyen, enerji verici ve doyurucu özellikleri olan kış aylarımızın vazgeçilmezi tahin pekmez ikilisidir. Hem vücudun ısınmasına yardımcı olur hem de vücudun tatlı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde giderilmesini sağlar. Ancak fazla tüketilmesi halinde vücutta fazla kalori depolanmasına ve dolayısıyla kilo oluşumuna sebep olabilir. Bundan dolayı kontrollü ve ayarında tüketimi sağlık açısından daha uygun olacaktır.

Tüketimi Kontrollü Olmalı

Çok soğuk havalarda ısı kaynaklarımızdan biri de pekmezdir. Tabi ki pekmezi tahinden ayrı düşünmekte mümkün değildir. Sağlık yönünden birçok faydası olan tahin ve pekmez, tek olarak tüketmeyi sevmeyenler için muhteşem bir ikili oluştururlar. Uzamanlar bu ikili karışımın enerjisi yüksek olduğu için tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini ve mümkünse günlük tüketiminin 2 tatlı kaşığını aşmamasının daha doğru bir tüketim şekli olduğunu vurguladı.

2’ye 1 Ölçüsüyle Hazırlanmalı

Çok sevilen tahin pekmez karışımı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise doğru karışım oranının yakalanmasıdır. Tahin pekmez karışımını tüketmedeki amaç pekmez tüketimini artırmak olmalı. Örneğin 1 su bardağı pekmez için eklenecek tahin en fazla yarım su bardağı olmalıdır. Yani ölçümüz 2’ye 1 olmalıdır. Bu oran enerji içeriğinin dengede tutmamızı sağlar. Tükettiklerimiz ne kadar sağlıklı olursa olsun tüketim miktarının ihtiyacımızı aşması durumunda bizim için gizli bir tehlike içerebileceği unutulmamalıdır.

Karışımın Faydaları Saymakla Bitmez

Susamın farklı işlemlere tabi tutulması ve ezilmesi sonucunda elde edilen tahinin soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış hastalıklarını önleyici etkisi olduğu da bilinmektedir. İçeriğindeki E, C ve B vitaminleri ile vücut direncini artırır ve hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Aynı zamanda hastalık döneminde tüketilmesi halinde hastalığın vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına da yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile kanserle savaşan besinlerden biridir tahin. Hücre yapısını koruyan ve destekleyen tahin, kansere karşı koruyucu bir yapıya sahiptir.

Susamın içerdiği kalsiyum ve yağ ile kemiklerin korunmasına da yardımcı olur. Özellikle elişme çağındaki çocuklarda tahin pekmez ikilisinin tüketimi kemik gelişimi açısından ciddi bir önem arz etmektedir.Bu yağlar sayesinde böbreklerin çalışması düzenlenir. Bağırsaklar ile mide de biriken gazın sökülmesinde ve gazdan kaynaklı oluşan ağrıların giderilmesinde önemli bir rolü vardır. Mide de yarattığı olumlu etkilerle tüketilen yiyeceklerin daha rahat hazmedilmesini ve yiyeceklerin faydalarından maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlar.

 (Servan Alacabey – SondakikHaber)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.