Ana Sayfa Saglik Kışın Kurtarıcısı: Günde 2 Kaşık Tahinli Pekmez

Kışın Kurtarıcısı: Günde 2 Kaşık Tahinli Pekmez

Kışı rahat bir şekilde hasta olmadan geçirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şey tahin pekmez ikilisidir. Soğuk kış kahvaltılarında sofralarımızın olmazsa olmazı.

Kışın Kurtarıcısı: Günde 2 Kaşık Tahinli Pekmez

Kahvaltı sofralarımızı süsleyen, enerji verici ve doyurucu özellikleri olan kış aylarımızın vazgeçilmezi tahin pekmez ikilisidir. Hem vücudun ısınmasına yardımcı olur hem de vücudun tatlı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde giderilmesini sağlar. Ancak fazla tüketilmesi halinde vücutta fazla kalori depolanmasına ve dolayısıyla kilo oluşumuna sebep olabilir. Bundan dolayı kontrollü ve ayarında tüketimi sağlık açısından daha uygun olacaktır.

Tüketimi Kontrollü Olmalı

Çok soğuk havalarda ısı kaynaklarımızdan biri de pekmezdir. Tabi ki pekmezi tahinden ayrı düşünmekte mümkün değildir. Sağlık yönünden birçok faydası olan tahin ve pekmez, tek olarak tüketmeyi sevmeyenler için muhteşem bir ikili oluştururlar. Uzamanlar bu ikili karışımın enerjisi yüksek olduğu için tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini ve mümkünse günlük tüketiminin 2 tatlı kaşığını aşmamasının daha doğru bir tüketim şekli olduğunu vurguladı.

2’ye 1 Ölçüsüyle Hazırlanmalı

Çok sevilen tahin pekmez karışımı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise doğru karışım oranının yakalanmasıdır. Tahin pekmez karışımını tüketmedeki amaç pekmez tüketimini artırmak olmalı. Örneğin 1 su bardağı pekmez için eklenecek tahin en fazla yarım su bardağı olmalıdır. Yani ölçümüz 2’ye 1 olmalıdır. Bu oran enerji içeriğinin dengede tutmamızı sağlar. Tükettiklerimiz ne kadar sağlıklı olursa olsun tüketim miktarının ihtiyacımızı aşması durumunda bizim için gizli bir tehlike içerebileceği unutulmamalıdır.

Karışımın Faydaları Saymakla Bitmez

Susamın farklı işlemlere tabi tutulması ve ezilmesi sonucunda elde edilen tahinin soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış hastalıklarını önleyici etkisi olduğu da bilinmektedir. İçeriğindeki E, C ve B vitaminleri ile vücut direncini artırır ve hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Aynı zamanda hastalık döneminde tüketilmesi halinde hastalığın vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına da yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile kanserle savaşan besinlerden biridir tahin. Hücre yapısını koruyan ve destekleyen tahin, kansere karşı koruyucu bir yapıya sahiptir.

Susamın içerdiği kalsiyum ve yağ ile kemiklerin korunmasına da yardımcı olur. Özellikle elişme çağındaki çocuklarda tahin pekmez ikilisinin tüketimi kemik gelişimi açısından ciddi bir önem arz etmektedir.Bu yağlar sayesinde böbreklerin çalışması düzenlenir. Bağırsaklar ile mide de biriken gazın sökülmesinde ve gazdan kaynaklı oluşan ağrıların giderilmesinde önemli bir rolü vardır. Mide de yarattığı olumlu etkilerle tüketilen yiyeceklerin daha rahat hazmedilmesini ve yiyeceklerin faydalarından maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlar.

 (Servan Alacabey – SondakikHaber)

 

Servan Alacabey
Gazeteci & Eğitimci & Yazar servana@sondakikhaber.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

İlçe giriş-çıkışı kapatıldı

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ KAPSAMINDA ÇATALYOL OLARAK BİLİNEN GEMEREK KAYSERİ GİRİŞİ ÇİFT YÖNLÜ OLARAK TRAFİĞE KAPANDI.

Aydın’da Korona virüsü denetimi trafiği

AYDIN’DA KORONA VİRÜSÜ DENETİMİ TRAFİĞİ, ŞEHRİN GİRİŞİNDE YAPILAN ÖLÇÜMLERDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Sincan Belediyesinden sağlıkçılara çorba ikramı

SİNCAN BELEDİYESİ, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SICAK ÇORBA İKRAMINDA BULUNUYOR.

Salgın döneminde gassalların zor görevi

GASSALLAR ÖLÜYÜ YIKAYIP, TEMİZLEYİP, KEFENLEYEREK DİNİ VECİBELERİNİ YERİNE GETİREN VE EBEDİYETE UĞURLAYAN BİR MESLEK DALI. BULAŞICI HASTALIKLAR VEYA KOVİD-19 VAKALARINA KARŞI GASİLHANEDE DE ÜST DÜZEY ÖNLEMLER ALINMIŞ DURUMDA.