Kışın Ezeli Düşmanı 5 Bitki

Kışın soğuk günlerini tatlı mutlu geçirmek ister misiniz.? Bir kışı hastalıksız atlatmak güzel olmaz mı? Öyleyse sarılın kalem kâğıda, size birkaç kış çayı tüyosu verelim.

Kışın Ezeli Düşmanı 5 Bitki

1- Grip Düşmanı: Zencefil

Bütün bir kışı hastalıksız atlatmak için ilk kurtarıcımız tabi ki zencefil. Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişip gelen zencefil aynı zamanda Avustralya, Çin, Jamaika, Brezilya, Hindistan, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde de yetiştiriliyor. Vücudumuza sayısız faydası olan zencefil, başta grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelirken bunların yanı sıra, mide bulantılarının da en garantili çözümü. Zencefili ister kuru isterseniz de taze hâliyle tüketebilirsiniz. Çayınızı demlemeden önce tadının etkili ve sert olduğunu unutmayın.

2- En Etkili Antioksidan: Rezene

Rezene, solunum yolu problemleri olan hastalar için nefes açıcı bir görev yapar. Saçtan tırnağa kadar birçok organ için de oldukça faydalıdır. Rezenenin antioksidan özelliği de vardır. Balgam söktürücü olmasının yanı sıra gaz giderici ve bağırsakları çalıştırır.

3- Ateş Düşürücü: Reyhan

Reyhan, içerdiği esansiyel yağlar ile iyileştirici güçlere sahip bir bitklidir. Mükemmel bir antibiyotik, antiseptik, anti mantar ve dezenfektan olarak görev yaparak enfeksiyonlardan vücudu korur. Vücutta yüksek ateş esas olarak protozoa (sıtma), enfeksiyonlar, bakteriler (tifo), virüsler (grip) ve hatta alerjik madde ve mantar nedeniyle olur. Ateş, vücudumuzun mikroplarla mücadele ettiğine işaret eder. Reyhan yaprakları, kaynatılıp çay gibi içildiğinde ise vücudun mikroplarla mücadelesine destek olarak ateşin düşmesine yardımcı olur.

4- Soluk Açıcı: Papatya

Papatya, soğuk algınlığı ve gribe karşı ciddi bir etki gösteremese de etkilerini azaltma da yardımcı rol oynar. Yapılan çalışmalara göre, papatya özü aromalı buharların solunum yoluyla teneffüs edilmesi halinde üst solunum yolu enfeksiyonunun yarattığı rahatsızlığı azaltır ve kişiyi rahatlatır. Papatyanın bu özelliği sahip olduğu anti-enflamatuar bileşiklerle bağdaştırılır.

5- Bağışıklık Güçlendirici: Melisa Otu

Melisa, bağışıklık sistemini uyaran önemli bir bitkidir. Antiviral ve antibakteriyel özellikleri olduğu bilinen melisa otu, aynı zamanda kafeik ve rosmarinik asitler bakımından da oldukça zengindir. Melisa otu, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşumunda ve hücre duvarlarının güçlenmesine destek olur. Aynı zamanda enfeksiyonlarla da savaşan melisa otu, hücrelere girip metabolizmamızı bozma ihtimali olan bakteri ve virüsleri de engeller.

(Ceylan KILIÇ – SondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.