İsrail Ablukasına Karşı “Özgürlük Gemisi 2” Yola Çıktı

İsrail’in 2006’dan beridir uyguladığı Gazze ablukasını kırmak isteyen Filistinliler, ‘Özgürlük Gemisi 2’ ile Gazze limanından yola çıktı. “Özgürlük Gemisi 1” 17 kişi ile limandan ayrılmıştı. Bu sefer gemi 11 Kişilik gönüllü grubu ile limandan ayrıldı.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kırmak için “Ögürlük Gemisi 2” limandan ayrıldı. Gemide, eylemlerde yaralanan, hasta ve işsiz mezun öğrencilerden oluşan 11 kişi bulunuyor.

Büyük Geri Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi Üyesi Hani es-Sevabite, gemi hareketinden hemen önce düzenlediği basın toplantısı ile Gazze’nin 10 yılı aşkın süredir devam eden ablukasına karşın boyun eğmeyi asla kabul etmediklerini belirtti.

Sevabite, “İsrail’in Gazze ablukasını sıkılaştırmak amacıyla başvurduğu son uygulamalar, Filistinlileri Filistin’den vazgeçiremeyecek” dedi.

Gemide, ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ eylemlerinde yaralananlar, hastalar ve işsiz mezun öğrencilerden oluşan 11 kişi bulunuyor.

Büyük Geri Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi’ dün yaptığı açıklamada, ‘Özgürlük Gemisi 2’ye uluslararası koruma sağlanması çağrısında bulunmuş, gemiye binecek barış gönüllüsü insanların başına gelebileceklerden İsrail’i sorumlu tutmuştu.

Gemi, İsrail Deniz Kuvvetleri’nin müdahale etmemesi halinde, Kıbrıs limanına ulaşması planlanıyor.

Büyük Geri  Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi’nin organize ettiği eylemler kapsamında, ‘Özgürlük Gemisi 1’ de ablukanın denizden kırılması için 29 Mayıs’ta dünyaya açılmaya çalışmıştı. Ancak gemi, limandan 12 mil açıldıktan sonra  İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından müdahale edilmiş ve gemide bulunan 17 kişinin tamamı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan geminin kaptanı Amudi dışındaki herkes aynı gün serbest bırakılmıştı.

İsrail, 2 milyona yakın Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni Hamas’ın 2006’daki seçimleri kazanmasından bu yana abluka altında tutuyor.