İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları Çalıştayı Düzenlendi

Diyarbakır’da TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ev sahipliğinde iş güvenliği uzmanlarının sorunlarının tartışıldığı yerel çalıştay düzenlendi.

Ankara’da 2 Mart tarihinde düzenlenecek olan İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları Çalıştayı öncesi, Diyarbakır’da TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ev sahipliğinde İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları yerel çalıştayı düzenlendi.

Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinde gerçekleşen çalıştayın moderatörlüğünü Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Cemgil Polat yaptı. Çalıştaya İş güvenliği uzmanları Maden Mühendisi Hakkı Kaya, İnşaat Mühendisi Funda Yalçın, Makine Mühendisi M.Özgür Dalgıç ve İşyeri Hekimi Dr. Evin Bahar Toy konuşmacı olarak katıldı.

İş Güvenliği Uzmanlarının yanı sıra, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetlinin de katıldığı çalıştay da,

İş Güvenliği Uzmanlarının 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Kanunu, OSGB ve işveren üçgeni içerisinde çalışmalarını sağlıklı yürütemediklerini, ilgili kanunun içerisinde de tutarsızlıklar olduğu, işverenlerin iş güvenliği uzmanlarını kendi maaşlı çalışanı olarak gördükleri için yeteri düzeyde bağımsız hareket edemediklerini, iş güvenliği kültürünün toplumsal bir sorun olduğunu, ilkokuldan başlayarak eğitim müfredatlarında iş güvenliğine yönelik bilgiler verilmesi gerektiği ifade edildi.

Çalıştay, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği üzerine çalışmalarını bağımsız bir şekilde yürüten İSİG Meclisinin de Diyarbakır’da kurulması kararı alınarak sona erdi.