İnternet Vergisine Zam Yolda: Yüzde 50

Yürürlüğe yeni girecek olan torba yasa, zamları da beraberinde getiriyor. Yeni yıldan itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel İletişim Vergisi’yle (ÖTV) ile birlikte internet de yüzde 50 zamlanıyor.

Bugün itibariyle yürürlüğe giren torba yasa ile 2018’e zamlarla giriyoruz. Özel İletişim Vergisinden (ÖTV) tutunda, Motorlu Taşıtlar Vergisine (MTV),  ve hatta internete kadar zamlar kapıda. Zam rekortmeni MTV ve Özel İletişim Vergisi yolu ile internete geleceği belirtildi.

Torba yasada 28 milyar TL’lik ek gelir düşünülüyor. 124 maddelik dev torba yasayla birlikte yılda iki defa alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) araca göre yüzde 15 ile yüzde 50 arasında zamlanıyor. Tütün içenlerde yandı. Sarma tütün vergileri yüzde 100’e varan oranlarda zam alacak. Ev kiralarında vergi indirimi yüzde 25’den yüzde 15’e inecek. Bunun yansıması olarak ev kiraları da zamlanacak. Alkolsüz içecekler ve meşrubatlar da zamdan nasibini aldı. Yüzde 10 ÖTV zammı geliyor.

İnternet Zamlanıyor

Torba yasayla GSM, ev telefonu ve internet üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi (ÖTV) yüzde 7.5’te eşitleniyor. Ev telefonları ve GSM’e ait vergiler düşürülecek. Ancak internet üzerinden alınan vergiler ise yüzde 5’ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5’a yükseltilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.