İlahiyat Mezunları Öğretmen Olabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) tarafından ilahiyat mezunlarıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesinin önünde herhangi bir engel kalmadığı kaydedildi.

İlahiyat Mezunları Öğretmen Olabilecek

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden ve kafa karışıklığına sebep olan ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanıp atanamayacağına ilişkin bir açıklama yapılması gerekliliğinin doğduğu belirtildi.

Danıştay Kararını Verdi

Konu hakkında bakanlık aleyhine açılan davada, yürütmenin durdurulması kararına bakanlık tarafından itiraz edildi. İtirazın ardından Danıştay İdari Davalar Kurulu’nun da 9 Ekim 2017 tarihinde itirazın reddine karar verdiği ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Davanın esastan görülmesi sırasında Danıştay 12. Dairesinin 30/10/2017 tarihli kararına göre dava hakkında karar verilmesine yer olmadığı kararı çıkmıştır. Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı karar gerekçesi doğrultusunda gerekli düzenlemeyi önümüzdeki süreçte yapacaktır. Böylece ilahiyat fakültesi mezunlarının beklediği din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmelerinin önünde herhangi bir engel de kalmamıştır.”

Ceylan Kılıç – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.