HSYK Yaz Kararnamesi Yayımlandı

Hakimler Savcılar Kurulu yaz kararnamesi yayımlandı. Yayımlanan Kararname ile 3019’u adli 301’i idari olmak üzere toplam 3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

HSYK’nın Hakimler Savcılar Kurulu yaz kararnamesi yayımlandı. Yayımlanan Kararname ile 3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararnamede yeni seçilen Yargıtay ve Danıştay üyelerinin yerine seçilen isimlerde yer aldı.

Kararname ile birçok il ve ilçenin başsavcısı ile komisyon başkanları da değiştirildi. FETÖ ile mücadelede önemli görevler yürüten hakim ve savcıların bazıları terfi ettirilerek, başsavcı vekili yapıldı.

SAKARYA VE KONYA’DA İKİ YENİ BÖLGE ADLİYESİ FAALİYETE GEÇİRİLDİ

Sakarya ve Konya’da iki yeni Bölge Adliye Mahkemesi açılırken Kararnamede ayrıca bu mahkemelere 151 hakim ve savcı görevlendirildi.

HSK daha önceki açıklamalarında yaz kararnamesinin 11 Temmuz’a kadar yayımlanacağını duyurmuştu. Ancak Yargıtay ve Danıştay üyeliği seçimleri sebebiyle bu tarih iki kez ertelenmek zorunda kaldı. HSK Genel Kurulu, 16 Temmuz’da Yargıtay’a 100, Danıştay’a 12 yeni üye seçti. Yüksek yargı seçimlerinin yapılmasının ardından HSK 1. Dairesi kararname çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. Dün akşam saatlerinde başlayan ve bu sabah 4’e kadar devam eden son toplantıda kararnamaye son şekli verildi.