HDP: ‘Meclis Kürdistan İçin Çalıştay Düzenlesin’

TBMM’de”Kürdistan” ifadesinin kullanılmasına ceza verilmesinin ardından HDP’li  Lezgin Botan, Meclis’e “Kürdistan” ifadesinin karşıladığı kültürel ve tarihsel varlığın bilimsel olarak ortaya çıkarılması konusunda çalıştay yapılması için talepte bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin yeni içtüzüğündeki ilk yaptırımın uygulanması dün yaşanmıştı.  Genel Kurul’da HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, seçildiği bölgeye “Kürdistan” dediği için Meclis’ten iki günlüğüne atıldı. Baydemir’e ceza verilmesinin ardından, HDP’den “Kürdistan” için Meclis’e çağrı geldi.

Uygun Bir Tarihte  “Kürdistan” Çalıştayı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan, Meclis’e sunduğu dilekçede “Kürdistan” ifadesinin karşıladığı kültürel ve tarihsel varlığın bilimsel olarak ortaya çıkarılması konusunda, Meclis bünyesinde görev üstlenebilecek birçok dil bilimci ve tarihçi akademisyen milletvekilinin olduğunu söyleyerek, Meclis çatısı altında uygun bir tarihte “Kürdistan” konulu bir çalıştayın düzenlenmesini istedi.

Kürdistan Araştırması

HDP’li Botan,  konuyla ilgili olarak bir de Meclis Araştırması talep etti. Botan, bugün sunduğu araştırma önergesinde, “Türkiye’de uygulanan asimilasyon ve inkar politikaları nedeniyle Kürtlerin varlığının reddedildiği; yaşadıkları şehirlerin adlarının değiştirildiği ve tarihsel coğrafyaları ‘Kürdistan’ın tanınmadığı bilinen bir realitedir. Bugün ise milletvekilleri ‘Kürdistan’ ifadesini kullandıkları gerekçesiyle kürsü dokunulmazlığı ve ifade hürriyeti yok sayılarak Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılarak para cezalarına çarptırılmaktadır. Bu nedenle ‘Kürdistan, Kürt illeri, Kürt coğrafyası vb.’ kelimelerin araştırılıp bilimsel ve tarihsel boyutunun ortaya çıkarılarak kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi” talebiyle Meclis araştırması açılmasını talep etti.

(sondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.