Filistin’de Çatışmalar Başladı

ABD Başkanı Trump’un dünkü açıklamaları ve bugün Hamasın lideri İsmail Haniye’nin intifada çağrısı ardından Filistin’de tansiyon yükseldi. Göstericilerle polis arasında şiddetli çatışmalar başladı. Plastik mermi ve biber gazıyla müdahale edilen göstericiler arasında yaralılar olduğu bildirildi.

Filistin’de Çatışmalar Başladı

ABD Başkanı Donald Trump’un dünkü Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasıyla ilgili açıklaması ve Hamas liderinin intifada çağrısıyla beraber bölgede tansiyon yükseliyor. Ramallah ve Beytüllahim’de polisler göstericilere şiddetli bir şekilde müdahale ediyor. Filistin de tansiyon yükselirken yapılan sert müdahalelerle yaralı sayılarının hızla artacak.

Filistin’in her noktasında başlayan gösteriler de Trump posterleri ve Amerika bayrakları göstericiler tarafından yakılarak karar protesto edildi.

Kudüs için başkent çağrısını Trump’un ardından bugün Çek Cumhuriyetin (Çekya)’dan da aynı yönde bir açıklama gelmesi endişeleri artırırken Hamas Liderinin intifada çağrısıyla beraber endişeler yerini sokak çatışmalarına bıraktı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çekya şu anda, İsrail ile Filistin arasında barış anlaşmasının imzalanmadan önce, 1967 sınırlarını esas alacak şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyor” denildi.

Ve beklenen çağrı geldi

Bütün İslam coğrafyasının gözlerinin çevrildiği Hamas’tan beklenen çağrı geldi ve intifada çağrısı yapıldı. Ve Haniye, İsrail’e karşı intifada çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada “Siyonist düşman olarak adlandırılan İsrail karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız. ABD’nin ve Trump’un kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Haniye yaptığı açıklamada,” Kudüs sorunu Filistin halkının sorunudur ve ulusun davasıdır.” İfadelerini kullandı.

Haniye, Kudüs adına verilen kararın dönülmez sonuçları olacağını da yineledi. Bu kararın bir kumar oyunu olduğunu ve sonu olmayan bu maceranın bölgede köklü dönüşümlere sebep olacağını belirtti.

Açıklama Saldırganca

Hamas Lideri Haniye, ABD başkanı Trump’un yaptığı açıklama ile halkına karşı saldırgan bir tutum içerisine girdiğini ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Haniyye, ABD’nin yaptığı hamleye karşı Filistin yönetiminin de Oslo anlaşmasını fesh ederek cevap vermesi gerektiğini vurguladı..

İsrail Askeri Sevikayata Başladı

Öte yandan AFP haber ajansı tarafından yapılan habere göre, İsrail yönetimi Batı Şeria’ya asker sevkiyatını başlattı.İsrail Ordusu tarafından yapılan açıklama da; “yapılan askeri sevkiyatın yapılan analiz çerçevesinde alınan bir karar olduğu” belirtildi.

Trump’un dün yaptığı açıklamada; İsrail Filistin barışı için elimden geleni yapacağım ifadelerine yer verirken, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump, resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldiğini ifade etti.

Kudüs İsrail’in Resmi Başkentidir

Trump,  “20 yıl boyunca bütün ABD başkanların bu yasayı uygulamadı. Başkanlar bu yasayı uygulamaya koymadılar. Bazıları belki cesaret edemedi, kendi gerçeklerine güvendiler. Artık resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karar verdik. Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı. Birçok devlet başkanı bir şeyler yapmak istediğini söyledi ve yapmadı” açıklamasında bulundu.”

Donald Trump, “Dışişleri’ne talimat veriyorum, büyekelçilik Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacak.”

İNTİFADA NEDİR?

Türkçe’de ‘ayaklanma’ anlamına gelen ve Arapça bir kelimedir.

(Ceylan KILIÇ – SondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.