Erdoğan’a Bir Ödül de Simone De Beauvior’dan

Yazar Aslı Erdoğan, 2018 yılı Simone-de-Beauvoir Kadın Hakları ödülüne layık görüldü. Erdoğan ödülünü 10 Ocak’ta Paris’te alacak.

Erdoğan’a Bir Ödül de Simone De Beauvior’dan

Almanya’nın ünlü feminist kadın dergisi ‘Emma’dan yapılan açıklamaya göre, Aslı Erdoğan 2018 Yılı Simone-de-Beauvoir Kadın Hakları ödülüne layık görüldü.

“Sözcükler ile Savaşını Yürütüyor”

Emma dergisinin merkezinden yapılan açıklamada,  Erdoğan ‘Türkiye’de özgürlüğün ikonu’ olarak nitelendirilirken yazarın ‘savaşını sözcükler aracılığıyla verdiği’ de belirtildi.

Simone-de-Beauvoir Kadın Hakları ödülünün seçici jüri üyeleri arasında Emma Genel Yayın Yönetmeni Alice Schwarzer de yer alıyor.

Ödül Töreni Feminist Yazar ve Filozof’un 110.Doğum Gününden Sonra Yapılacak

İlk olarak 2008 yılında hayata geçirilen ve bu yıl 11’incisi düzenlenecek ödül, 5 bin euro değerinde. Ödül, 1908-1986 yılları arasında yaşamış olan Fransız feminist yazar ve filizof Simone de Beauvoir‘ın 110. doğum gününün ertesi günü olan 10 Ocak’ta, Paris’te düzenlenecek törenle Aslı Erdoğan’a takdim edilecek.

Aslı Erdoğan Kimdir?

Aslı Erdoğan, 1967 yılında istanbul’da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. İstanbul Amerikan Robert Lisesi’ni (1984), Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü (1988) bitirdi. Aynı üniversitede araştırma görevlisi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde yüksek enerji fizikçisi olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans öğrenimi yaptıktan (1993) sonra Rio de Janeiro’da Katolik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı (1994-1995). Türkiye’ye dönünce bilgisayar programcılığı, dansçılık ve İngilizce öğretmenliği yaptı, Radikal gazetesinde köşe yazıları yazdı (1998-2001).

Eserlerini 90’lı yıllarda vermeye başlamış yeni kuşak kadın yazarlarından ve Avrupa Nükleer Merkezi’nde görev yapan ilk Türk Fizikçilerindendir.

Aslı Erdoğan’ın Aldığı Ödüller

Aslı Erdoğan, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulunda yer almasından dolayı 2016 yılı Ağustos ayında tutuklanmış, 136 günlük cezaevi sürecinden sonra 2016 yılı aralık ayında şartlı olarak tahliye edilmişti. Yazar Erdoğan’ın yurt dışı çıkış yasağı ise 2017 haziran ayındaki duruşmada kaldırılmış, ancak pasaportu eylül ayına kadar kendisine verilmemişti.

Dünya çapında pek çok ödüle layık görülen Aslı Erdoğan, pasaportunun kendisine iade edilmesi sonrasında eylül ayında Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği ile Osnabrück Belediyesi’nin Erich-Maria-Remarque Barış Ödülü’nü, Ekim ayında da Leipzig Medya Özgürlüğü Ödülü’nü bizzat kendisi gidip almıştı.

Yazara daha önce de ‘düşünce özgürlüğüne yönelik mücadelesi’ sebebiyle Theodor Heuss Madalyası, Amsterdam’daki Avrupa Kültür Vakfı tarafından Prenses Margriet Kültür Ödülü, Stuttgart Barış Ödülü ve Avusturya‘nın 2016 yılındaki Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülleri de verilmişti.

Mahir KARTAL – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.