Diyarbakır’ın yerel medyasında ortalık karıştı

Türkiye’nin haber gündeminin yakın takibinde olan Diyarbakır’da bulunan yerel basın kuruluşları aralarında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle peş peşe açıklamalarda bulunuyorlar.

Diyarbakır’da geçtiğimiz yıl 6 gazete ve 2 televizyon temsilcisinin katılımı ile kuruluşunu ilan eden Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin bir süre sonra hedef ve amaçlarının dışına çıktıklarını öne süren 6 gazete yetkilisi dernekle ile hiçbir ilişkilerinin olmadığını duyurdu. Yapılan açıklamanın ardından dernektende bir açıklama geldi. Açıklamada kentteki bazı gazetelerde yer alan haberlerde dernek aleyhine mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunulduğu belirtildi.

Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nde kentten sadece bir yerel gazetenin yer aldığını derneğe üye diğer yerel gazete temsilcilerinin istifa ettiğini açıklayan Öz Diyarbakır, Tigris Haber, Yenigün, Özgür Haber ve Güncel Gazetesi temsilcileri ortak açıklama yaparak söz konusu dernekle hiçbir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

Mevcut dernek yönetiminin kuruluş hedef ve amaçlarının dışına çıktığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gazetelerin ortak menfaatlerine yönelik bir faaliyet içerisinde olması gereken Diyarbakır Yerel Medya Derneği, zamanla bu amacından uzaklaşmıştır. Kurucusu olduğumuz derneğin temel hedefinin basın meslek ilkeleri olması gerekirken, zamanla, kişisel çıkarları öne çıkaran ve bunu önceleyen bir anlayış hâkim olduğu için dernekten ayrılmak zorunda kaldığımızı beyan ederiz. Temel felsefemiz, yerel medyanın özellikle ekonomik sorunlarının çözüme kavuşturulması ve bu bağlamda çalışanların hak ve hukukunun korunması, kamuoyu ile sağlıklı, samimi ve çıkar gözetilmeksizin köprüler oluşturularak gazetecilik mesleğinin icra edilmesidir. Bu düsturla, kısa ve öz beyanımızı, 3. şahıslara duyuru mahiyetiyle deklare ettiğimiz gibi; söz konusu Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin hiçbir şekilde, bizleri temsil etmediğini, bizler adına da karar verme, ilgili ve yetkili makamlarla görüşme, salahiyetine de sahip olmadığının altını önemle çiziyoruz. Bizler birer bağımsız meslek kuruluşları olarak, gazetecilik faaliyetini icra eden kuruluşlar olarak, yolumuza daha geniş katılımlı bir çatı örgütü ile devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Yapılan açıklamaların ardından ​​​​​​​Diyarbakır Yerel Medya Derneği Yönetim Kurulu’da yazılı bir açıklama yaparak, kentteki bazı gazetelerde yer alan haberlerde dernek aleyhine mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunulduğunu öne sürerek, ilke ve amaçlarında en küçük bir sapma olmadığına dikkat çekti.

Bahse geçen gazetelerin Diyarbakır Yerel Medya Derneği tarafından yapılan başarılı çalışmaları hazmedilmediği için bir karalama kampanyası başlattıklarını belirten dernek yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ise şu ifadelere yer verildi:

“ASILSIZ İDDİALARLA SALDIRI YAPILIYOR”

“Diyarbakır’da mevcut basın-yayın organları arasında güç birliği sağlayarak, yerel basında kaybolmaya yüz tutan itibar ve imajı artırmak, mesleki ilke ve etikler çerçevesinde gazetecilik yapılmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 15 ay önce ‘Diyarbakır Yerel Medya Derneği’ni kurduk. Olumlu çalışmalara imza atan bu derneğe, son günlerde bir grup tarafından‘çamur at izi kalsın’ mantığıyla mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan asılsız iddialarla saldırı yapılmaktadır.

“BAZI ARKADAŞLARIMIZ KÜÇÜK HESAPLARA GİRDİ”

Diyarbakır Yerel Medya Derneği Yönetimi, tüzükte yer alan amaçlar doğrultusunda emin adımlarla yürürken, bu oluşumda yer alan bazı arkadaşlarımız ne yazık ki kişisel çıkar ve egolarının esiri olarak dernek üzerinden küçük hesaplara girdi. Yönetimin uyarılarına rağmen, dernek aleyhine faaliyetlerde bulunmaktan geri kalmayan ve isimlerini burada zikretmeyeceğimiz bu kişiler, şimdi bir karalama kampanyası başlatmışlardır.

“DERNEĞİN BİNA SAHİBİ OLMASINI İÇLERİNE SİNDİREMEDİLER”

 Derneğimizin, Diyarbakır’ın en güzel köşesinde çok güzel bir mekana kavuşmasını içlerine sindiremeyen, kendi gazetelerinde karalama içerikli ortak açıklama yapan bu zihniyete karşı, bundan böyle sesiz kalmayacağımızı kamuoyu önünde belirtmek isteriz. Biz yönetim olarak, ne kişisel çıkar, ne de rant hesapları içerisinde olmadık, olmayacağız. Bu hesapları yapanları da ‘içimizdeki çürükler’ olarak dernekten ihraç ettik. Aylar sonra çıkıp ‘Biz istifa ettik’ yalanıyla kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar. Diyarbakır’da kimin gazeteci olduğunu, kimin olmadığını hemen herkes biliyor. Asıl mesleğini unutup, gazeteci maskesiyle dolaşanları da bilmeyen yoktur.

“KENTİMİZDEKİ BAŞKA BİR MESLEKİ KURULUŞU ELE GEÇİMEYE YELTENİYORLAR”

Derneğimiz üzerinden başka hesaplar yapıp özellikle kentimizdeki başka bir mesleki kuruluşumuzu ele geçirmeye ve tetikçiliğe yeltenenler, düne kadar ayağını kaydırıp, yerden yere vurdukları kişilerle ‘her ne hikmetse’ şimdi sarmaş dolaş oldular. Bunlar, hesapları tutmayınca ve kendilerine engel olan derneğimiz yönetimine karşı saldırıya geçti. Bizim anlımız açık, kimseye diyet borcumuz yok. Mesleki ilke ve etiklerden taviz vermeyeceğiz. Derneğimizin amaçları, ilke ve etiklerinde milim sapma yoktur. Gazeteciliği silah olarak kullanıp, rant peşinde koşanların daima karşısında olacağız.

“YEREL MEDYANIN NEDEN GELİŞMEDİĞİ NET BİR ŞEKİLDE ANLAŞILIYOR”

Diyarbakır Yerel Medya Derneği yönetimi olarak, üyelerimiz dışında kimsenin hamiliğini yapma gibi bir derdimizin ve niyetimizin olmadığı bilinmelidir. Hele dernekten ihraç ettiğimiz veya hiç üyemizi olmayan kişileri veya gazetelerini temsil etme gibi bir sorunumuz hiç yok. Ayrıca söz konusu bazı gazetelerden halen üyelerimiz bulunuyor. Sonuç olarak şu da gösteriyor ki, Diyarbakır’da yerel medyanın neden gelişmediği net bir şekilde anlaşılmaktadır. Daha yazılacak, söylenecek çok şey var ama, kamuoyunu rahatsız etmemek adına ve de belge ve hukuki haklarımızı saklı tutmak kaydıyla şimdilik bu kadarıyla yetiniyoruz. Saygılarımızla.