Diyarbakır’da Newroz coşkusu

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından organize edilen Diyarbakır Newrozu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Alanı’nda kutlanıyor.

Newroz kutlaması nedeniyle kentteki bazı güzergahlar trafiğe kapatılırken 3 ayrı koldan Newroz Parkı’na ulaşan binlerce kişi, üst aramasından geçirildikten sonra kutlama alına alındı.

Batman-Diyarbakır arası sefer yapan ve halk arasında ‘Newroz treni’ olarak anılan yolcu treninin seferleri bu yıl da iptal edildi.

“Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla düzenlenecek Diyarbakır Newrozu’na HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk,  HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, HDP’li milletvekilleri ve belediye eş başkan adayları, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü, İHD Eş Genel Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve eski Devlet Bakanı Ziya Halis katılıyor.

Newroz kutlamasını 268 yerli ve yabancı basın izliyor.

Program, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Bedran Öztürk’ün konuşmasıyla başladı. Öztürk, yaptığı konuşmada Newroz’un Kürt halkı için önemini anlattıktan sonra Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine değindi. Tekirdağ Cezaevi’nde açlık grevindeyken yaşamına son veren Zülküf Gezen’i hatırlatan Öztürk, başka ölümlerin olmaması için mücadele edeceklerini belirterek, hükümetin de adım atması gerektiğini söyledi.

Program Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Bedran Öztürk’ün konuşmasıyla başladı. Öztürk, yaptığı konuşmada Newroz’un Kürt halkı için önemini anlattıktan sonra Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine değindi. Tekirdağ Cezaevi’nde açlık grevindeyken yaşamına son veren Zülküf Gezen’i hatırlatan Öztürk, başka ölümlerin olmaması için mücadele edeceklerini belirterek, hükümetin de adım atması gerektiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Kürt partilerinden temsilciler birer konuşma yapacak.