Demirtaş’a İki Fezleke Daha Çıktı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara’dan başvuran bir vatandaşın şikayeti üzerine dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik iki fezleke hazırladı.

Demirtaş’a İki Fezleke Daha Çıktı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 aydır tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, HDP’nin Olağan Genel Kongresinde, “ Abdullah Öcalan” fotoğrafının bulunduğu, ayrıca gözaltına alındığında verdiği ifadede yargı organlarını aşağıladığı iddiasıyla iki ayrı fezleke düzenlendi. Fezlekeler Adalet Bakanlığına gönderildi.

İlk fezlekenin Ankara’da ikamet eden bir vatandaşın şikayeti üzerine düzenlendiği, HDP Olağan Genel Kongresinde örgüt propagandası yaptığı bu şekilde, cebir ve şiddeti meşru gösterdiği iddiasıyla hazırlandığı, fezlekede Demirtaş’ın halen HDP İstanbul Milletvekili olması nedeniyle hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisince Anayasanın 83’üncü maddesi gereği yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararının aldırılması talep edildi.
Diğer hazırlanan fezlekede ise Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 tarihinde verdiği ifadede TCK’nın 301/1. maddesinde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti devletinin yargı organlarını aşağılama suçunu işlediği” iddiasıyla hazırlandığı belirtildi. Fezlekede “ HDP İstanbul Milletvekili olan Selahattin Demirtaş hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisince Anayasanın 83’üncü maddesi gereği yasama dokunulmazlığının kaldırılması hususunu takdirinize arz olunur” ifadelerine yer verildi.

Demirtaş Ne Demişti?

Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihli ifadesinde “Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil, bizi seçen seçmen kitlesini temsil ediyoruz. Şu anda da yasamanın parlamentonun dokunulmazlığına sahip bir üyesiyim. Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiç bir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken, düğmesiz olan cüppelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiç bir tereddütüm veya saygısızlığım yoktur. Ancak, şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiç bir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları yine siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir. Bu anlamda sizler evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu aynı zamanda bir anayasa hükmünde olan uluslararası anlaşmalara bağlı olması gereken yargı mensupları olarak siyasi oyunların ve tezgâhların parçası olmayı reddetmelisiniz. Sizlerden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyasetten sorgulayabilir” ifadelerine yer vermişti.

Avukatı Karaman: Suç Duyurusunda Bulunacağız

Demirtaş’ın avukatı olan Mahsuni Karaman ise fezlekelere tepki göstererek, dokunulmazlık düzenlenmesinden önce Demirtaş hakkında 96 fezleke hazırlandığını, düzenlemenin Meclis’ten geçmesinden sonra ise 17 fezleke daha hazırlandığını belirtti. Karaman “Bu fezlekeler hazırlanmadan önce yasama sorumsuzluğu incelemesi yapılmıyor. Yani bu kişi bunları daha önce Meclis’te dile getirmiş mi bakılmıyor. Aynı konuşma ile ilgili 2-3 fezleke ayrı ayrı hazırlanmış. Bununla ilgili de bir suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.