DAİŞ Emiri Yine Serbest

Diyarbakır’da DAİŞ’in hücre evine düzenlenen operasyonda örgütün “Diyarbakır emiri”  olduğu iddiasıyla tutuklanan, daha sonra serbest bırakılan 6 ay sonra tutuklanan Nihat Turan yine serbest bırakıldı.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde 26 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ’in hücre evine düzenlenen operasyonda, 2 polis memuru hayatını kaybetmiş, çatışmada DAİŞ üyesi oldukları belirtilen Veysel A., Cahit Ö., Serhat S., Ergün G., Sıdık B., Orhan G. ve Ersel G. öldürülmüştü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı O.T., O.U., M.B., V.Ö., N.T., M.D., M.İ., A.S., M.A., C.E., B.Y., İ.Ç., J.D., Ö.B., M.B., E.E. ile tutuksuz 2 şüpheli hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Tehlikeli madde bulundurma’ ve ‘Ateşli silahlar kanununa muhalefet’ suçlarından 15- 37’şer yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 2016 yılında başlayan davada 16’sı tutuklu 18 sanıktan 13’ü tahliye edilirmiş, 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Mahkeme 20 Haziran 2017 tarihli duruşmada DAİŞ’in “Diyarbakır emiri” olduğu iddia edilen, N.T. ile birlikte diğer 2 sanıkta tahliye edilince tutuklu sanık kalmamıştı.

Bir tanık beyanı gerekçe gösterilerek N.T. geçtiğimiz günlerde yine tutuklanmıştı. Mahkemenin bugün görülen duruşmasında Savcı bu dosya ile birleştirilen davanın tutuklu sanığı A.S.’nin tahliyesini, Diyarbakır emiri olmakla suçlanan N.T.’nin hücre evlerinde parmak izi tespit edildiğini belirterek tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Savcı sanığın evinde ele geçirilen özel yapım bel korsesi, dijital eşyalar, örgüt propagandasını içeren belgeler, telefon görüşmeleri ve hakkındaki tanık beyanlarını gerekçe gösterererek kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirtti.

FETÖ’yü Suçladı

Duruşmada söz alan sanık N.T.’nin FETÖ savunması ise dikkat çekti. N.T. “Korse dedikleri şey ve dijital materyaller benden yakalanmamıştır. Biz cezaevine girdikten 1 yıl sonra birileri üzerime ifade vermeye başladı. Bunun sebebi medyada bizim kötülenmemizdir. Hakkımda 2 ayrı dava daha açıldı. Hem DEAŞ hem El Kaideci olduğum söyleniyor. Bu iki örgüt birbirine düşmandır. 2013 yılından beri beni teknik takiple izleyenlerin, benim Suriye’ye gidip- gitmediğimi tespit etmeleri lazım. Zeynep isimli biri çıkıp benim Suriye’ye gittiğimi söylüyor. Benim dükkanların var. Hangi ara Suriye’ye gitmişim? Üzerime atılanların hepsi iftiradır. İftira sebebi de Türkiye’de yapılan kirli oyunlardır. 2013-14 yıllarında yaptığım basın açıklamasından dolayı Emniyet ve içindeki bazı gruplar üzerime oyun oynamaya başladı. 2 yıldır ceza evindeydim. 2010 yılında Fethullah Gülen’i eleştirdiğim için bana ‘Seni ceza evinden çıkarmayacağız’ dediler. Darbe bitmiş ancak darbeyi planlayanların oyunları hala bitmemiştir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.