Cumhurbaşkanı’ndan Yeni Bir İstihdam Çağrısı

 İstihdam Şurası Ödül Töreninde katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada ek istihdam için ödenen maaş, prim ve vergilerin bir ayını devletin bir ayını şirketin ödeyeceğini söyledi. Erdoğan ayrıca, yeşil pasaport sahibi 18-25 yaşları arasındaki gençlerin, artık çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanmayı sürdürebileceklerini açıkladı.

Beştepe’de düzenlenen İstihdam Şurası Ödül Töreni’nde konuşan Erdoğan, ek istihdam için ödenen maaş, prim ve vergilerin bir ayını devletin bir ayını şirketin ödeyeceğini söyledi.  Ayrıca 18-25 yaş aralığındaki gençlerin çalışmaya başlasalar da yeşil pasaportlarını kullanmayı sürdürebileceğini kaydetti.

İstihdam Şurası Ödül Töreninde Erdoğan’nın Konuşmalarından Satır Başları;

“Prime Esas Kazanç Sistemi Getiriyoruz”

“Prime esas kazanç sistemini getiriyoruz. Artık ek istihdamda 4 bin 740 liraya olan ücretler de sigorta primi teşvikine dahil ediliyor. Prim ve vergi desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yıl da sürecek. Rakamlar yeni asgari ücrete güncellenecek, bu teşvik 2020’ye kadar sürecek.

Gençlere Yeşil Pasaport Müjdesi

Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport sahibi gençlerimiz, kayıtlı olarak çalışmaya başladıklarında bu haklarını kaybediyorlardı. Artık 18-25 yaş aralığındaki gençlerimiz çalışmaya başlasalar da pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler.

 Bir  Ay Sizden, Bir  Ay Devletten

Esnaflara müjdemiz var. Önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışanı olan işletmelerimizin sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve vergilerin verginin birini kendileri birini devlet ödeyecek. Esnaflarımıza, küçük işletmelere bir ay senden bir ay bizden diyoruz. Bu teşvik 12 ay süreyle geçerli olacak.

Eğitim Kursuna Katılan Anneye 400 Lira

İşbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara, 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım desteği vereceğiz. İŞKUR’un kendi işçini kendin yetiştir programı sürecek ve altı ay olacak. Katılanlara günlük 54 lira cep harçlığı verilecek.

Engellilere Hibe Desteği

Engelli kardeşlerin istihdamıyla ilgili de müjde paylaşmak istiyorum. En az yüzde 40 engelli raporuna sahip engellilere İŞKUR tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği veriliyor. Bu rakamı önümüzdeki yıl 50 bin liraya yükseltiyoruz.

(sondakikHaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.