Sokak ve parklardaki başıboş köpekler tehlike saçıyor

Rezan YETİŞ – Sondakikhaber-ÖZEL

Diyarbakır’da özellikle çocuk parklarından ve dinlenme alanlarında dolaşan sahipsiz köpekler tehlike saçıyor. Bazen gruplar halinde bazen de tek başına gezen köpekler zaman zaman vatandaşlara da saldırırken, kulaklarında küpe olmaması herhangi bir aşı vurulmadıklarının da göstergesi konumunda.

Sokak köpekleri vatandaşlar için büyük tehdit oluşturuyor.  Gruplar halinde ya da tek başına gezen köpekler insanlara korku salıyor. Çocuk parkında görüntülenen sahipsiz köpekler özellikle parkta oyun oynayan çocukları korkuyor.

Çocuk parklarını işgal eden sahipsiz köpeklerde kulak küpesi olmaması, köpeklere herhangi bir aşılama işlemi yapılmadığını da gösteriyor ve tehlike iki kat daha fazla artıyor.

Öte yandan sayıları her geçen gün artan sokak köpekleri, özellikle sabah erken saatlerinde tedirgin ediyor. Gruplar halinde dolaşan köpekler, sabahın erken saatlerinde yoldan geçen vatandaşları korkutuyor. Vatandaşlar, sokak köpeklerinden kurtulmak için yetkililere çağrıda bulunarak, köpeklerin hem vatandaşları korkuttuğunu hem de zaman zaman saldırı girişiminde bulunduklarını söyleyerek belediyenin konuya çözüm bulmasını istiyorlar.

“Sokaklar köpekle doldu”

Başıboş köpekler yüzünden özellikle geceleri yolda yürümeye korktuklarını ve yetkililerin bu konuda ciddi bir çözüm bulamadığını söyleyen vatandaşlar, “Bu köpekler akşamları ve sabahın erken saatlerinde toplu halde dolaşıyorlar. Sokaklar köpekle doldu. Özellikle bayanlar ve çocuklar köpeklerden çok korkuyor. Sabahın erken saatlerinde okula giden çocuklarımız bu köpeklerden çok korkuyorlar” ifadelerini kullanıyorlar.

Vatandaşlar, başıboş halde dolaşan köpeklerin bir barınağa götürülmesini veya güvenli ortamlara salınmasını istiyor