Çavuşoğlu Kudüs İçin ABD Yolunda

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs oylaması için ABD yolunda. Birleşmiş Milletler de gerçekleştirilen Kudüs oturumu, Türkiye ve Yemen’in isteği üzerine gerçekleşecek.

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ABD Başkanı Donald Trump’ı bu tarihi karardan döndürmeyi amaçlayan ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’de ABD’nin tek ülkelik vetosuna takılan karar tasarısı, genel kurulda oylanacak. Çavuşoğlu’nun da bu oylamaya katılmak üzere bugün ABD’ye gideceği, beraberinde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’nin de olacağı bildirildi.

Türkiye ve Yemen’in İsteğiyle Tasarı Genel Kurul’da

BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak’ın sözcüsü Brendan Varma, tasarının İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dönem başkanı Türkiye ve BM’deki Arap devletleri adına Yemen’in iistekleri üzerine gündeme alındığını açıkladı. 21 Aralık Perşembe günü 193 üyeli genel kurulun oylamasına sunulması beklenen karar tasarısının, Tasarının, BMGK’de ABD’nin tek oyuyla veto edilen tasarıyla büyük oranda aynı içeriğe sahip olacağı da bildirildi.

Konsey’de ABD Yalnız Kaldı

BMGK’de ki oylamada Kudüs ile ilgili tasarı, tasarıyı veto eden ABD dışındaki diğer 14 üye tarafından kabul edilmişti. Ancak BMGK’de kabul edilebilmesi için lehte 9 oy alması gereken bir tasarı, daimi üyeler ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’dan birinin veto hakkını kullanması durumunda reddediliyor.

Genel Kurul’un Bağlayıcılığı Yok

BMGK’nin aksine genel kurulda hiçbir ülkenin veto hakkı bulunmuyor. Tasarının kabul edilmesi için ise üçte iki çoğunluk yeterli geliyor. Ancak BMGK’nin yasal bağlayıcılığı bulunurken BM Genel Kurulu’nda onaylanan karar tasarılarının yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.