Canikli, “Asker İntiharları Yüz Binde 18 Düştü”

Chp İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen yazılı soru önergesini cevaplayan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’daki intihar oranının son yıllarda alınan tedbilerle yüz binde 18’e kadar düşürüldüğünü belirtti.

Canikli, “Asker İntiharları Yüz Binde 18 Düştü”

Chp İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği yazılı soru önergesini cevaplayan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK’da yaşanan intihar olaylarının, son yıllarda alınan tedbirlerle yüz binde 18’e kadar düşürüldüğünü açıkladı.

TSK’nın intihar oranındaki azalmanın asla yeterli olmadığını ve çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Canikli, “En önemli parçasının, varlığını oluşturan insan unsuru olduğunun bilincinde olan TSK, insan hayatına büyük önem vermekte ve bu doğrultuda yaşam hakkı en temel hak olarak her türlü faaliyetin önünde tutulmaktadır. TSK personelinin sağlıklı bir şekilde görev yapması için gerekli bütün önlemler öncelikli olarak ele alınmaktadır” dedi.

“TSK İnsan Odaklı Hizmet Üretmektedir.”

Bakan Canikli, “Vatandaşlarımızın vatani görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri ve güzel bir şekilde tamamlamaları için tüm imkanlar seferber edilmektedir. TSK, sivil yaşantısından asker ocağına getirdiği psikolojik gibi sorunlar nedeniyle uyum güçlükleri yaşayan personeli tespit etmek ve çözüm yolları üreterek bu personeli fiziki ve ruhsal olarak daha sağlıklı bir hale getirmek için çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. TSK, bir yandan vatani görevlerini yerine getiren bireylere vatan savunması ile ilgili görevlerini öğretirken, diğer yandan de fiziki yetenek ve becerilerini geliştirmek suretiyle askerlik hizmetinin bitiminde sağlıkla ailelerine dönmelerini sağlamak için ayrıca çalışma yürütmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Canikli, askeri okullarda sosyoloji, psikoloji ve hukuk dersleri verildiğini de söyledi. Ayrıca TSK’da mobbing konulu eğitimler düzenlendiğini, psikolojik destek eğitimi kapsamında iletişim, stres yönetimi ve intiharla mücadele eğitimleri de verildiğini söyledi.

Mahir Kartal – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.