Büyük Zaferin 104. Yılı…

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü etkinlikleri dün itibariyle başladı. Çimenlik Kalesi’nde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, protokol üyeleri ile öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Halk oyunu gösterilerinin yapıldığı tören, Valilik’in önüne dek yapılan yürüyüşün ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak Türk bayrağı, deniz suyu ve Gelibolu toprağından oluşan kutsal emanetlerin atletlere teslimi ile sona erdi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılı Çanakkale’de coşkuyla kutlanıyor… Dün itibariyle başlayan etkinlikler ve 18 Mart’a dek devam edecek etkinliklerin ilki, Çimenlik Kalesi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, vali yardımcıları, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

“Çanakkale Zaferi küllerimizden doğuşumuzun sembolüdür”

Törende konuşma yapan Vali Orhan Tavlı şunları kaydetti: “Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusunda kararlılığımızın iman gücünün çok büyük fedakarlıklarla teyit edildiği yerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ sözlerini kullandığı bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna canını bile seve seve feda edebileceğinin büyük kanıtıdır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk milletinin bağımsızlık yolunda fedakarlığının, inancı uğrunda şehadet kararlılığının kanıtıdır. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür.”