Bölge İnşasında Türkiye Yer Almayacak

Suriye’de yıllardır süren  savaşın sona ermesi ile, savaşın harabeye çevirdiği bölgelerin inşasında en büyük payı Çin üstelenecek. Türkiye ile Suudi Arabistan da yeniden inşadan pay almayacak.

Savaş sonrası Suriye’de, ekonomik yeniden inşa hazırlıkları hız kazandı. Yeniden inşa projelerinin maliyetinin 250 milyar ile 1 trilyon doları bulacağı tahmin ediliyor. İran ve Rusya, Şam yönetiminin siyasi ve askeri olarak en büyük destekçisi olarak yeniden inşada da rol alacak ancak en büyük rolü Çin üstlenecek. Suriye ile 911 km’lik sınıra sahip Türkiye’ye ise kapılar kapalı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, teröre destek veren ülkelerin yeniden inşa sürecinde rol alamayacağını açıkladı.

150 Çinli Şirket Faaliyet Gösterecek

Bloomberg’in aktardığına göre, Çin-Arap İş Konseyi Başkan Yardımcısı Qin Yong, devlet yetkilileri ve şirket temsilcilerinden oluşan heyetlerle Suriye’ye bu yılki dördüncü ziyaretini yakında yapacak. Yong, “Çinli şirketler Suriye’de büyük bir iş potansiyeli görüyor. Suriye de Çinli şirketlerin yeniden inşada rol almasını istiyor. Tüm ülkenin yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi. Temmuzda Pekin’de Suriye’nin yeniden inşası konulu ilk ticaret fuarı düzenlendi ve Pekin hükümeti Suriye’de 2 milyar dolarlık sanayi bölgesi kuracağını açıkladı. Bu bölgede başlangıçta 150 Çinli şirketin faaliyet göstereceği ve 40 bin kişilik istihdam yaratılacağı açıklandı.

Cihatçıları Destekleyenlere Kapılar Kapandı

Bloomberg’e göre, inşaat alanında bölgenin önde gelen ülkelerinden olan Türkiye ile Suudi Arabistan da yeniden inşadan pay almak istiyor ancak Esad yönetimi cihatçıları destekleyen bu iki ülkeye kapıları kapattı.

Almanya Alt Yapı İçin Hazır

Suriye’deki savaşta cihatçıları destekleyen ABD ve Avrupa ülkeleri ise, Esad gitmeden yeniden inşa için kredi vermeyeceklerini söylüyor. AB, Körfez ülkeleri ve ABD, nisanda Suriye’nin yeniden inşası ve insani yardım için 9.7 milyar dolar fon ayırdıklarını açıkladı. Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği direktörü Philipp Adree, Suriye’nin altyapısı ve sanayisinin yeniden inşası için Alman şirketlerin gerekli kapasite ve motivasyona sahip olduğunu ancak uluslararası toplumun kabul ettiği bir anlaşma olmadan harekete geçemeyeceklerini belirtti. Alman çelik devi Thyssenkrupp’un sözcüsü Tim Proll-Gerwe, Suriye’de istikrar sağlandığında tekrar piyasaya gireceklerini söyledi.

Fuarda 23 Ülke Vardı

Geçen Ağustosta, Şam Uluslararası Ticaret Fuarı düzenlendi. Suriye’nin yeniden inşası için büyük önem taşıyan ve savaş nedeniyle 2011 sonrasında ilk kez yapılan bu fuara 23 ülke katıldı. Katılan ülkeler arasında Rusya, İran, Çin, Irak, Brezilya, Hindistan, Küba, Venezüella, Almanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Hollanda, İtalya, İspanya, Polonya ve Yunanistan vardı. Fuarda Türkiye yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.