BM Hayır Dedi

BM Genel Kurulunda yapılan  “Kudüs Tasarısı”oylamasında 9 ret oyuna karşı 128 kabul ve 35 çekimser oy kullanıldı. BM, ABD’nin kararına karşı Kudüs tasarısını kabul etti.

BM’deki Tarihi Oylamadan Hayır Çıktı

 BM Güvenlik Konseyi’ne Mısır tarafından sunulan  “Kudüs Tasarısı”oylamasında 9 ret oyuna karşı 128 kabul ve 35 çekimser oy kullanıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda ABD’nin Kudüs kararının reddi oylandı. BM, ABD’nin kararına karşı Kudüs Tasarısını kabul etti.

Karşı Oy Kullanan Ülkeler

ABD, İsrail, Marshall Adaları, Guatemala, Honduras, , Micronezya, Nauru, Togo, Palau, Kudüs kararına karşı oy kullandılar.

Çekimser Ülkeler

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdığını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklamasının ardından, kararı destekliyoruz diyen Çekya da çekimserler arasında yer aldı. Çekimser oy kullanan diğer ülkeler  ise Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan, Bosna-Hersek, Haiti, Jamaika, Kiribati, Kamerun, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Benin, Vanuatu, Trinidad Tobago, Malavi, Tualu, Solomon Adaları, Ruvanda, Paraguay, Kiribati, Lesotho, Litvanya, Bhutan, Benin, Avustralya ve Antigua ve Barbuda ülkeleri yer aldı

Geçen Hafta Ne Olmuştu?

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine sunulan Kudüs tasarısı, 15 üyeli konseyde sadece ABD’nin vetosu ile reddedilmişti. Reddedilen tasarının BM Genel Kuruluna taşınması kararı alınmıştı. BM Genel Kurulunda alınacak kararın bir bağlayıcılığı bulunmazken, karar ABD ve İsrail’i uluslararası alanda baskı altına almak için büyük bir önem taşıyor.

Karşı Oy Kullananlara Baskı

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, tasarı görüşmesi sırasında “Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.