Bilim İnsanlarından Uyarı!

Bilim insanlarının yaptıkları son araştırmalarda, iklim değişikliğinin önüne geçilmezse yıkıcı sonuçları olabileceğini söyledi. İklim değişikliğinin özellikle Asya ve Afrika kıtalarını etkileyeceğini söyledi.

Uzmanlar; iklim değişikliğinin önüne geçilmediği takdirde yıkıcı sonuçları olabileceğini söyledi.

En Çok Asya ve Afrika Kıtaları Etkilenecek

 Dünya genelinde yaşanan iklim değişikliğinin etkisiyle artan küresel ısınmanın, beraberinde bir çok probleme yol açabileceğini söyleyen uzmanlar, İklim değişikliğinin ileri kuraklık, sıcak hava dalgası, sel  ve de diğer aşırı hava koşullarıyla sonuçlanacağı tahmin edilirken, yaşanan iklim koşullarıyla özellikle Afrika ve Asya kıtalarının güney bölgelerinde olmak üzere birçok kentte tarım yapmanın oldukça zor bir hale geleceği söylendi.

Sığınma Talepleri Artacak

Araştırmanın; politik ve ekonomik faktörler olmadan sadece iklim değişikliğine bağlı olarak milyonlarca insanın her sene Avrupa’dan sığınma talep edeceğini söyleyen araştırma lideri ve Colombia Üniversitesi Profesörü Wolfram Schlenker, “Avrupa’da evlerini terk etmek zorunda kalmış ve yardıma muhtaç birçok insan sığınma talep edecek” dedi. Artan sıcaklık artışılarıyla Avrupa’da daha fazla insanın sığınma talebinde bulunacağını söyledi. Sera gazı emiliminin önüne geçilmediği takdirde küresel sıcaklığın 2.6 dereceden 4.8 dereceye yükselmesinin olası olduğunu söyleyen uzmanlar, 2100 yılına kadar 660 bin kişinin daha Avrupa’dan sığınma talep edebilme olasılığının bulunduğunu açıkladı

Colombia Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü araştırma kapsamında, 2000 ve 2014 yılları arasında Avrupa’nın 103 ülkesine yapılan göç başvuruları incelendi. Dört yıllık süreç kapsamında yıllık göç başvuruları 350 bin civarında gözlemlenirken, sıcaklık ve hava durumu gibi bazı çevresel faktörler başvurularla karşılaştırılınca, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olan ülkelerin daha az sıcaklığa sahip ülkelere göre daha fazla sığınma talep ettiği görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.