Bedelli Direnişinin Yeni Adı: Canikli

Bedelli askerlik bekleyen on binlerce kişi, sosyal medyada soyadlarını Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin soyadıyla değiştirdi. Sosyal medya Canikli soyadlı kişilerle doldu taştı.

 

Bedelli askerlik bekleyen on binlerce kişi, her gün yeni bir kampanyaya imza atıyor. Özellikle sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden örgütlenen gençler, açtıkları hastaglar ile gündeme oturmayı başarıyor.

Canikli Protestosu

Twitter’da #bedelliyoksaoyyok hastagı ile gündeme oturan gençler, dünde “gündemimizde bedelli askerlik yok” diyen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’yi protesto etti.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlamış, bedelli askerlik sorusuna “Şu an itibarıyla gündemimizde bedelli askerlik konusu yok, bunu çok net bir şekilde söylememiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz ortamda zaten böyle bir uygulama doğru da olmaz çünkü çok ciddi bir mücadele yürütülüyor. 10 yıl sonrasıyla ilgili bir şey söyleyemem, beş yıl sonrasıyla ilgili bir şey söyleyemem ama şunu söylüyorum biraz daha açmak açısından; öngörülebilir bir zaman dilimi içerisinde yani şu an itibarıyla, içinde bulunduğumuz an, dönem itibarıyla böyle bir çalışmamız, böyle bir düşüncemiz yok” demişti.

Bu açıklamaların ardından ilginç ve sıra dışı bir protesto yöntemine başvuran gençler soyadlarını Canikli yaptı. Twitter’da bir anda on binlerce kişinin soyadı Canikli oldu.

Medya’nın İlgisi Arttı

Bakan Canikli ise bu protesto karşısında henüz bir açıklama yapmadı. Hükümet cephesi de sessizliğini koruyor. Ancak medya bedelli askerlik isteyen gençlerin protestosunu gündeme almaya başladı. Özellikle internet medyasında bir çok yerel ve ulusal haber sitesi bedelli askerlik isteyenlerin tepkilerine sitelerinde yer verdi.

İşte sosyal medyada oluşturulan bazı hastaglar;

#Bedelliaskerlik
#BedelliYoksaOyYok
#Bedelliaskerliktorbayasada
#BedelliAskerlik2017
#BedelliYoksaGenclerYok
#800BinBakayaNeOlacak
#yas25bedel15
#bedellihayirliolsun
#milyonlarbedellibekliyor
#AkpBedelliOyunuKaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.