Bedelli Askerlikte 1 Gün Değişikliği

Bedelli askerlikte 1 gün değişikliği gündemde. Ak Parti MYK toplantısında 1 gün ile bedelli askerliği kaçıranlar için yeni bir düzenleme yapılabileceği konuşuldu.

Star Gazetesinin haberine göre bedellik askerlik düzenlemesinde yeni bir gelişme bekleniyor. Bedelli askerlik 31 Aralık 1993 doğumluları kapsayacak şekilde düzenlenmişti. Ak Parti MYK toplantısında bir gün ile bedelli askerliği kaçıranlar için 1 Ocak 1994 olarak yeniden düzenlenebileceği konuşuldu. Konuşmalar esnasında Ak Partili Mehmet Muş, “2 Ocak 1994 doğumlular içinde bir gün denilir. bunun sonu yok” diyerek konunun gündeme taşınmasını gereksiz bulmuştu.

Bedelli askerlikte 21 gün düzenlemesi ardından Genel Kurul aşamasında bir sürprizin daha gelebileceği öğrenildi. Bedelli askerliğin  komisyondaki tartışmaları sürerken 28 günlük zorunlu askerlik eğitiminin verilen bir önergeyle 21 güne çekilmesinin ardından, Genel Kurul’da da, bedelliden yararlanacaklar için 31 Aralık 1993 tarihinin yerine, 1 Ocak 1994 (24 yaş) tarihinin konulabileceği belirtildi.