BDDK ve SPK şikayetler üzerine soruşturma başlattı

BDDK: Bazı bankaların müşterilerin döviz piyasalarına ilişkin yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair şikayetler üzerine inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), JP Morgan’ın yayımladığı raporun başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul AŞ’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik şikayetler üzerine inceleme başlattı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir  şekilde döviz alımına yönlendiren bankalarla ilgili şikayetler üzerine inceleme  başlattı.

BDDK, yaptığı yazılı açıklamada, müşterilerini döviz piyasalarına  ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine  ilişkin şikayetler kapsamında bazı bankalar hakkında inceleme ve soruşturma  başlattığını duyurdu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin  olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair  kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır.

Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup  ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek  tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir.”

“JP Morgan da inceleniyor”

Kurumdan yapılan diğer açıklama ise JP Morgan hakkında da inceleme  başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun  yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve  özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda  kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme  başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir.”

SPK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

SPK yaptığı yazılı açıklama ile JP Morgan’ın yayımladığı raporun,  yanıltıcı içerikleri nedeniyle, hisse senetleri üzerinde spekülatif etki  yarattığı şikayetleri üzerine inceleme başlattığını duyurdu.

SPK açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan  raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa  İstanbul AŞ’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına  yönelik olarak kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye  Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır.”