Bakanlık Sayısı 16’ya İndi

Dün akşam itibari ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni Kabine’nin ardından Bakanlık sayısı 26’dan 16’ya düşürülmüş oldu. Bir kısım Bakanlıklar birleştirilerek isimleri değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TBMM’deki yemini ardından Beştepe’de düzenlenen törene katıldı. Yerni Kabineyi açıklaması beklenen Erdoğan, törenin ardından kameralar karşısına geçerek yeni Türkiye’nin yeni Kabinesini açıkladı.

Bazı Bakanlıklar Aynı Çatı Altına Girdi

Bugün yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birleştirilen Bakanlıkların yeni isimleri belli oldu.

Yayımlanan KHK’ye göre birleştirilen Bakanlıklar ve yeni isimleri şöyle;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilerek ismi Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak değiştirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek ismi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak değiştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek ismi Ticaret Bakanlığı olarak değiştirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek ismi Tarım ve Orman Bakanlığı olarak değiştirildi.

Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirilerek ismi Dışişleri Bakanlığı olarak değiştirildi.

Maliye Bakanlığı’nın yeni ismi Hazine ve Maliye Bakanlığı oldu.

Ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3’e indirilirken Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altına geçti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ise birleştirilerek ismi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak değiştirildi.

 


Yeni Bakanlar Kurulu Belli Oldu